Laktator to jedno z tych urządzeń, które przydaje się niemalże każdej przyszłej mamie. Warto więc zdecydować się na taki, który posłuży przez cały okres karmienia dziecka mlekiem rodzicielki. Jeśli zastanawiasz się, czy jest Ci potrzebny lub jaki wybrać, to świetnie się składa. Stworzyliśmy dla Ciebie poradnik, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości w tej kwestii.

 

Co to jest laktator i kiedy się przydaje?

Laktator jest urządzeniem pozwalającym odciągnąć pokarm z piersi. To bardzo przydatny sprzęt, kiedy np. Twój maluch ma problemy z przyjmowaniem jedzenia naturalnie, kiedy Twój organizm produkuje zbyt duże ilości pokarmu lub wręcz przeciwnie masz problemy z laktacją, kiedy chcesz gdzieś wyjść bez dziecka i być pewną, że nie będzie głodne albo gdy chcesz wrócić do pracy, ale nie przerywać karmienia piersią. W każdej z tych sytuacji laktator jest absolutnie niezbędny. Niektóre mamy używają go tylko od czasu do czasu, a inne na co dzień, dlatego stworzono różne typy, które można dopasować do swoich potrzeb. Wiele osób poleca zakup urządzenia dopiero po narodzinach malucha, kiedy wiadomo już będzie z jaką częstotliwością będzie używany, jednak wiele mam dokonuje tego zakupu jeszcze przed porodem, aby sprzęt czekał już w domu i mógł być użyty w każdej chwili.

ciąża i poródLaktatory ręczne – dla kogo są przeznaczone?

Jeśli chodzi o laktatory ręczne powstały jako pierwsze, aby ułatwić mamom odciąganie pokarmu. Kiedyś robiono to za pomocą dłoni, jednak proces był długotrwały i trudny. Ten typ urządzenia występuje w różnych modelach, m.in. gruszkowy, tłokowy i z rączką. Pierwsze dwa typy są stosunkowo rzadko wybierane, ponieważ angażują one obie dłonie. Typy z rączką są natomiast najwygodniejsze w użyciu. Przykładem takiego urządzenia jest np. laktator ręczny Anatomy.  Największa zaleta tego typu laktatorów to fakt, że można używać ich wszędzie, ponieważ są kompaktowe, pracują cicho i nie wymagają podłączenia do prądu. Co więcej, są tańsze niż laktatory elektryczne, można je kupić już od 60 zł.

laktator ręczny Babyono

Dobrym przykładem jest również silikonowy laktator-kolektor, który jest niezwykle lekki, elastyczny i o ergonomicznym kształcie. Dzięki małej wadze nie trzeba podtrzymywać go ręką, co gwarantuje pełną swobodę przy np. kontroli ułożenia dziecka. Produkt wykonany jest z bezpiecznego silikonu, który co ważne, nie zawiera BPA. Produkt ściskamy i przykładamy do piersi, a wytworzone tak podciśnienie, zasysa pierś i imituje ssanie niemowlaka. Szczelna przykrywka umożliwia bezpieczne zamknięcie mleka w kolektorze.

 

kolektor Babyono kolektor Babyono kolektor Babyono


Laktatory elektryczne –idealne do częstego użytkowania

Laktatory elektryczne są znacznie wygodniejsze niż te ręczne, ponieważ nie wymagają wysiłku człowieka. Nie trzeba naciskać rączki, wystarczy przystawić go do piersi i nacisnąć przycisk. Większość tego typu urządzeń jest podłączana do prądu, ale zdarzają się także takie na baterie. Używanie sprzętu jest całkowicie bezpieczne, ponieważ ma on stałą siłę ssania, dopasowaną do potrzeb mamy, a niektóre modele pozwalają nawet odciągać pokarm dwufazowo, dzięki czemu uczucie odciągania przypomina jedzenie przez niemowlę. Urządzania bardzo zaawansowane, takie jak  posiadają kilka trybów działania, a wśród nich, np. masaż pobudzający, tryb podwójnej częstotliwości czy tryb klasycznego odciągania. Niewątpliwe zalety takiego rozwiązania to szybkość pobierania pokarmu, a także możliwość długotrwałego odciągania bez zmęczenia. Trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną, ponieważ najtańsze modele kosztują około 250 zł, a najdroższe znacznie ponad 500 zł.

 

Laktator elektryczny czy ręczny?

Wybierając pomiędzy laktatorem elektrycznym a ręcznym, musisz zastanowić się, jak często będzie używany. Druga opcja z pewnością świetnie sprawdzi się, gdy będziesz pokarm odciągać sporadycznie i w niewielkich ilościach. Laktator elektryczny natomiast przyda się każdej mamie wracającej do pracy, która musi szybko pobrać mleko w trakcie przerwy, kobietom mającym problemy z laktacją lub takim, które decydują się na karmienia dziecka wyłącznie przy pomocy butelki.

rodzina