W dzisiejszych czasach wybór zabawek dla najmłodszych jest ogromny. Na rynku dostępne są między innymi takie produkty, które mają uczyć, bawić i rozwijać dziecko. Nie da się ukryć, że zabawa to jeden z najważniejszych składowych elementów rozwoju dziecka. Za pomocą odpowiednich zabawek można ćwiczyć zmysły maleństwa, rozwijać koordynację ruchową czy nawet zdolności matematyczne. Poznawanie świata poprzez zabawę stanowi nieoceniony fundament rozwoju.

Głęboką więź z dzieckiem można zbudować między innymi poprzez zabawę. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli w nią zaangażowani. Dziecko przez pierwsze miesiące życia poznaje świat zazwyczaj przez intuicyjne zabawy z rodzicami. Jednak wszelkie aktywności wykonywane z rocznym maluchem wymagają od rodziców już pewnego przygotowania. Warto sprawdzić, jakie zabawki edukacyjne najlepiej sprawdzą się dla dziecka w tym wieku i jakie będą miały najlepszy wpływ na jego rozwój.

Bawią i uczą – zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne ułatwiają maluszkowi poznawanie otaczającego go świata. Dzięki nim dziecko może poznać różne kolory, kształty czy nazwy zwierząt. Dodatkowo wpływają też na rozwój psychofizyczny dziecka i koordynację ruchową. Zabawki edukacyjne zostały tak zaprojektowane, aby sprawiać dziecku ogromną radość, a jednocześnie powoli uczyć go najpotrzebniejszych rzeczy. Dobre zabawki edukacyjne mają kształty i faktury, które stymulują zmysły dziecka. Niektóre z nich wydają też dźwięki, które przyciągają uwagę dzieci.

Wybierając zabawki edukacyjne dla dziecka, warto kierować się funkcjonalnością. Zabawki nie powinny nudzić, a jednocześnie przytłaczać. Zbyt dużo kolorów, zbyt głośne dźwięki – może to doprowadzić do przebodźcowania dziecka. A nam zależy na tym, aby poprzez spokojną zabawę nabywało ono nowe umiejętności. Dzieci szybko wyrastają z zabawek, dlatego warto wybierać takie, które “rosną” razem z nim. Taka zabawka będzie atrakcją przez kilka miesięcy.

Mata edukacyjna – pozwól dziecku poznawać świat

Wybierając zabawki, które bawią i uczą, warto zwrócić uwagę na matę edukacyjną. Mata edukacyjna to akcesorium, zapewnia bezpieczną i wygodną przestrzeń do zabawy. Maty edukacyjne powstały z myślą o noworodkach i maluchach do kilkunastu miesięcy życia. Początkowo dziecko jedynie przygląda się zawieszonym nad matą zabawkom. Jednak im maluch jest starszy, tym bardziej aktywnie zaczyna z maty korzystać i odkrywać kolejne funkcje maty. Mata edukacyjna została tak skonstruowana, aby dostarczać dziecku rozmaite bodźce pod postacią kolorów, faktur i dźwięków.

Na początku maluszek przygląda się i wyciąga rączki do zawieszonych nad matą zabawek. Dostrzega też swoje odbicie w niewielkim lusterku. Mata edukacyjna zachęca dziecko do pełzania, przekręcania się na brzuszek i w końcu do raczkowania. Jest wyposażona w elementy wiszące, takie jak grzechotki, lusterka, świecące dodatki czy grające zabawki. Warto zwrócić uwagę na materiały, z których jest wykonana jest. Im więcej niejednolitych materiałów, tym lepiej. Dziecko będzie mogło poznać twarde, miękkie, śliskie, pluszowe czy chropowate powierzchnie.

Zabawki i codzienne rytuały

Elementy zabawy świetnie sprawdzają się podczas kąpieli. Nie każde dziecko lubi ten moment dnia, jednak ważne jest, aby przyzwyczajać dziecko do wyciszenia i relaksu. Zabawki do kąpieli mogą pomóc w przekonaniu dziecka, że codzienna wieczorna kąpiel to nie tylko obowiązek, ale też mnóstwo frajdy. Na rynku dostępnych jest wiele zabawek, które można wykorzystywać podczas kąpieli. Do najpopularniejszych można zaliczyć miękkie książeczki. Są one wykonane z trwałego, ale miłego w dotyku materiału. Mieszczą się idealnie w dziecięcej rączce. Dzięki takim książeczkom dziecko podczas kąpieli może uczyć się rozpoznawać zwierzęta czy przedmioty. Do chętnie wybieranych zabawek do kąpieli należą też kostki edukacyjne i piramidki edukacyjne. Kostki pozwalają na poznawanie nowych słów. Z kolei piramidki umożliwiają przelewanie wody czy tworzenie nowych konstrukcji.

Zabawki do kąpieli mają wiele zalet. Przyciągają dziecięcą uwagę, idealnie mieszczą się w dłoniach maluszka. Co najważniejsze – sprytnie łączą element zabawy z edukacją. Dziecko podczas kąpieli może nauczyć się nowych słów i rozwinąć swoją kreatywność.

Projektor gwiazdek – pomoc w zasypianiu

Zabawy rodziców z dzieckiem są podstawą rozwoju maluszka. Wykorzystanie odpowiednich zabawek sprawia, że ten proces jest jeszcze atrakcyjniejszy dla dziecka. Nie można jednak zapomnieć o stworzeniu rutyny, która pozwoli maluszkowi na dostosowanie się do rytmu dnia. Uzupełnieniem kąpieli z zabawkami może być wspólne zasypianie przy projektorze gwiazdek. Projektor gwiazdek to wyjątkowa zabawka, która łączy w sobie kilka funkcji. Wyglądem przypomina zabawkę, np. uroczego jeża. Jednak jest to też lampka z łagodnym światłem, pozytywką i projektorem. Projektor poprzez uspokajające światło emituje na suficie gwiazdki lub inne wzory.

Projektor gwiazdek wprowadza przyjazną i bezpieczną atmosferę. Maluszek wycisza się i łatwiej zasypia. Taka zabawka pozwala dziecku na oswojenie się z ciemnością. Projektor w formie zabawki będzie się dziecku pozytywnie kojarzył – z odpoczynkiem po całym dniu zabawy. Wmontowane w urządzenie pozytywki odtwarzają spokojne melodie czy dźwięki natury. Projektory posiadają też regulator czasowy, który pozwala na ustawienie momentu, w którym ma się on samoistnie wyłączyć.