Prezent na pierwsze urodziny – co wybrać, aby wybrać mądrze i sprawić radość Maluchowi? - Babyono

Prezent na pierwsze urodziny – co wybrać, aby wybrać mądrze i sprawić radość Maluchowi?


Dzieci rosną bardzo szybko i to właśnie po tym, my dorośli, widzimy w jak zawrotnym tempie upływa czas. Pierwsze urodziny dziecka w rodzinie czy wśród najbliższych przyjaciół to zazwyczaj spore i uroczyste wydarzenie. Niesamowite, jak w ciągu roku z drobnej, bezbronnej istotki, wyrasta ciekawy świata mały człowiek. Na rynku jest obecnie wiele zabawek i akcesoriów, które doskonale wspierają rozwój takiego małego szkraba, ale stając przed wyborem prezentu na roczek, wielu klientów ma poważny dylemat i jest to całkowicie zrozumiałe. Wybór jest ogromny, przez co trudno podjąć ostateczną decyzję. Z tego powodu postanowiliśmy zebrać najciekawsze, według nas, propozycje prezentowe, wierząc, że nasze zestawienie pomoże dokonać wyboru wielu niezdecydowanym klientom.

Zabawek czar

Myśląc o prezencie dla rocznego dziecka, nie sposób nie pomyśleć w pierwszej kolejności o zabawkach. Dzieci je uwielbiają i zajmują one w ich życiu bardzo ważne miejsce. Zabawa, nam dorosłym kojarząca się z beztroską, jest dla najmłodszych ważną częścią ich procesu rozwojowego. Pamiętajmy, że dziecko przede wszystkim potrzebuje naszego czasu i uwagi, jednak myśląc o konkretnych produktach dla maluszka, warto zainwestować w ciekawe i sprawdzone zabawki edukacyjne. Jest to taki rodzaj akcesoriów dziecięcych, który pobudzi i pomoże stymulować najważniejsze zmysły, takie jak wzrok, słuch, a także dotyk. Tego rodzaju zabawki, np. książeczka sensoryczna czy mata edukacyjna, dostarczą nie tylko niesamowitej radości i rozrywki, ale będą również skutecznym sposobem na początek nauki i poznawanie otaczającego świata. Uczące, mądre, pomysłowe i oryginalne zabawki edukacyjne pomogą poprzez zabawę z dzieckiem, rozwijać jego wyobraźnię, kreatywność, inteligencję emocjonalną czy też zdolności manualne.

Czytam, dotykam, poznaję świat…

Wspomniana już wyżej książeczka sensoryczna to wspaniały trening spostrzegawczości czy dostrzegania i rozpoznawania kolorów. Książeczki sensoryczne to materiałowe książeczki ze stronami wypełnionymi łamigłówkami i ćwiczeniami manualnymi dostosowanymi do wieku dziecka. Zadania i aktywności, do których zachęca książeczka składają się z wielu odczepianych elementów, mogą mieć cyferki i literki, coś do włożenia, przyczepienia, posegregowania w odpowiedni sposób. Książeczki dla niemowląt tego rodzaju często posiadają różne elementy wydające specyficzne dźwięki np. szelest czy piszczenie, co rozwija umiejętność rozpoznawania dźwięków. Mnogość kolorów zastosowanych w książeczkach to świetny trening zmysłu wzroku. Dziecko doświadcza różnych struktur i faktur – prążki, paski, gładkie, śliskie, szorstkie, miękkie, twarde i puszyste, co wpływa pozytywnie na rozwój zmysłu dotyku. Książeczki sensoryczne mają też wymiar edukacyjny, ponieważ za ich pomocą dziecko uczy się logicznego myślenia, przewidywania, dobierania wg koloru, szeregowania, rozpoznawania kształtów.

Odwieczna magia czytania

Będąc przy książkach, należy przypomnieć o tradycyjnych książeczkach. W dobie nagminnego korzystania z internetu, videoprojekcji i ogromnej dostępności wszelkiego rodzaju zabawek, książki pozostają sprawdzonym prezentem dla dziecka praktycznie w każdym wieku. Pięknie ilustrowana opowieść, wręczona na pierwsze urodziny, będzie nie tylko długoletnią pamiątką, która być może posłuży kolejnym pokoleniom. Z pewnością stanie się ona również pretekstem do zaplanowania czasu przeznaczonego specjalnie dla dziecka.

Obojętnie, czy zdecydujemy się na tradycyjne książki czy książeczki sensoryczne, będzie to dobry wybór. Książki pomagają nawiązać interakcję z dzieckiem, ponieważ rodzic może opowiadać, nazywać, opisywać to, co dziecko widzi na kartach książki. Taki czas spędzony wspólnie ma ogromny wpływ na pogłębienie więzi emocjonalnej rodzica z dzieckiem.

Zabawki na kołach

Dobre opinie wśród rodziców mają również wszelkiego rodzaju pojazdy, które dziecko może wprawiać w ruch, przemieszczając się. Dzieci w wieku około 12 miesięcy zaczynają stawiać pierwsze kroki, dlatego uwielbiają bawić się czymś, co pomaga im stawać na dwóch nogach. Jeździki to pierwsze pojazdy dla maluchów, które świetnie sprawdzą się nawet w przypadku dzieci nie do końca radzących sobie z pewnym chodzeniem. Na rynku dostępne są jeździki, którymi maluch może jechać samodzielnie lub po prostu siedzieć jak w wózku pchanym przez rodzica. Nieco starszym dzieciom z pewnością spodobają się jeździki w kształcie quadów oraz skuterów.

Ulubione kryjówki Maluchów

Bardzo popularne są obecnie wszelkiego rodzaju tipi, namioty czy domki. I nic dziwnego, bo kto nie lubił w dzieciństwie schować się przed światem w swojej bazie z koca? Tipi to świetne miejsce do zabawy. Pobudza wyobraźnię, może stanowić tajną kryjówkę, być domkiem dla lalek, rakietą kosmiczną czy też, wypełniony wygodnymi poduchami, miejscem snu i odpoczynku. Namiot w stylu tipi to oczywiście również piękna dekoracja dziecięcego pokoju. Wybierając namiot lub tipi, warto dobrać także kilka miękkich poduch lub wygodny materac do kompletu. W wygodnym schronieniu dziecko chętnie będzie spędzało czas na zabawie lub odpoczynku.