Dlaczego warto wybrać zabawki edukacyjne dla dziecka? - Babyono

Dlaczego warto wybrać zabawki edukacyjne dla dziecka?


Każdy rodzic chce zapewnić swojemu potomstwu szczęśliwe dzieciństwo, pełne radości  i wspaniałych wspomnień. Wiele osób zastanawia się jednak jak to zrobić, aby w czasie zabawy znaleźć możliwość na przemycenie wartości edukacyjnej, która wspomoże rozwój malucha i da mu solidne podstawy na przyszłość, ale nie zniechęci maleństwa. Jakie zabawki wybierać, aby łączyły w sobie oba te aspekty? Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci odnaleźć się w morzu zabawkowych rozmaitości i pozwoli Ci znaleźć elementy, które nie tylko bawią, ale i uczą.

Książki – najlepszy wybór wśród zabawek edukacyjnych

Jednym z najbardziej rozwojowych zajęć, które sprawia też dzieciom mnóstwo frajdy, jest czytanie. Książki pobudzają wyobraźnię, uczą poprawnego wysławiania się, wzbogacają słownictwo i są kopalnią pomysłów. Czytające maluchy lub te, którym czytają opiekunowie, są w dorosłości bardziej kreatywne, komunikatywne i charyzmatyczne. Jeśli więc chcesz wspierać te cechy, u swojego potomka, warto wprowadzić ten przyjemny rytuał do swojej codziennej rutyny.

sister explaining and reading baby in bed a book

Dobierz literaturę do wieku dziecka

Jakie książeczki wybierać, by były one odpowiednie dla konkretnego wieku dzieci? Z pewnością dla najmłodszych najlepiej sprawdzą się tzw. książeczki kontrastowe, czyli zawierające najczęściej obrazy w dwóch kolorach – czarnym i białym. Pomagają one dziecku rozpoznawać kształty i figury, dzięki czemu znacznie szybciej rozwija się jego wyobraźnia przestrzenna. Nieco starsze dzieci warto wyposażyć w książeczki sensoryczne, czyli takie, które nie tylko posiadają tekst czy rysunki, ale także różne elementy dodatkowe. Mogą być to doczepione wstążeczki, metki, szeleszczące strony, lusterka czy zamykanie.  Ten rodzaj zabawek pozwala na nawiązanie interakcji nawet z tymi dziećmi, które jeszcze nie mówią, ponieważ rodzic może pokazywać maluchowi obrazki, tworzyć historie, uczyć dziecko odgłosów lub tłumaczyć mu pewne zjawiska na świecie. Dodatkowo książki sensoryczne dobrze sprawdzają się, aby rozwijać umiejętności manualne malucha, gdyż może on chwytać, wydawać odgłosy, zapinać, odpinać czy przewracać strony. Przykładem tego typu zabawek jest  FOX Vincent, czyli książeczka z uroczym liskiem. Warto także zwrócić uwagę na wszelkie gumowe egzemplarze, np. WILD ANIMALS, które nadają się idealnie do kąpieli lub do zabrania w podróż. Im dziecko jest starsze, tym bardziej zaawansowaną literaturę warto mu kupować. Na początek zabawy z tekstem sprawdzą się wiersze, rymowanki i krótkie opowiastki, a z każdym kolejnym rokiem z pewnością spodobają mu się dłuższe fabuły z morałem.

Kostka czy piramida?

Kolejne zabawki uwielbiane przez najmłodszych i ich rodziców to kostki edukacyjne. Są one nieco podobne do książeczek sensorycznych, ponieważ także mają pobudzać w dziecku umiejętności manualne i spostrzegawczość. Różnica jednak polega na tym, że kostki mają znacznie więcej elementów dodatkowych, które stymulują malucha. Zwykle jest to mnóstwo metek, grzechotek, plastikowych kształtów czy kolorowych lub kontrastowych pól. Przykładem jest kostka sensoryczna Friendly Forest złożona, jak nazwa wskazuje, z biało-czarnych paneli i posiadająca błyszczące naszywki, które przyciągają wzrok dziecka. Znaleźć można również takie kostki edukacyjne, które pełnią funkcję gryzaka i przytulanki, dzięki czemu zastępują dziecku trzy różne zabawki, a co za tym idzie, świetnie nadają się w podróż czy na codzienne spacery. Jeśli Twoje dziecko ma już mnóstwo klasycznych kostek i szukasz czegoś w nieco innej formie, warto postawić na piramidy, typu Mind Pyramid Tiny Yoga, które mają równie dobry wpływ na rozwój psychoruchowy dziecka. Pozwalają one na przeprowadzanie elementów z jednego miejsca do drugiego, poznawanie różnych wrażeń dotykowych poprzez zastosowane różnorodne faktury materiału, a także na używanie ich jak klasycznego gryzaka.

Nie zapominaj o sprawdzonych klasykach!

Jeśli chodzi o inne zabawki edukacyjne, świetnie sprawdzają się także różnego rodzaju puzzle, np. drewniane, piramidy do składania, a także klocki. Wspierają one rozwój logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej, pomagają w poznawaniu kształtów czy kolorów. Również przytulanki i pozytywki to konieczność w przestrzeni małego dziecka, gdyż wpływają one na rozwój emocjonalny, uspokajają, a także mogą być wykorzystywane, np. do zabawy z rodzicem w inscenizowanie, mające na celu poznawanie przez dziecko świata. Ciekawym rozwiązaniem będzie, np. przytulanka Penguin Conor C-More Collection, która jest czarno-biała, ale zawiera kolorowe elementy w postaci dzióbka, metek na głowie i skrzydełek. Dzięki temu rozwija kilka aspektów naraz. W trakcie codziennych spacerów dobrze sprawdzi się także grzechotka na rączkę, w kształcie Pandy, którą można złożyć maluchowi i bez obaw o zgubę wieźć go w wózku. Dzięki temu maluszek ma swoją ulubioną zabawkę zawsze przy sobie, a do tego rozwija swoją wyobraźnię i zajmuje czas. Jeśli masz w domu nieco więcej miejsca, postaw na matę edukacyjną. To świetny sposób, który pozwoli maluchowi uczyć się wielu rzeczy, a Tobie da moment odpoczynku lub możliwość wykonania domowych obowiązków. Mata Savanna to ciekawy wybór, jeśli chcesz nie tylko uczyć dziecka o świecie zwierząt prosto z dżungli, ale także stymulować wszystkie jego zmysły.

Wybór odpowiednich zabawek edukacyjnych jest bardzo ważny, ponieważ rozwój pewnych umiejętności powinien być zapewniony od pierwszych dni życia. Dzięki temu dziecko będzie miało solidne podstawy na przyszłość!