Dlaczego przytulanki są potrzebne Twojemu maluchowi? - Babyono

Dlaczego przytulanki są potrzebne Twojemu maluchowi?


Z pewnością pamiętasz swoją ulubioną przytulankę z dzieciństwa, prawda? Być może masz ją jeszcze przy sobie? A może masz za sobą traumatyczne przeżycie, jakim było zgubienie swojego pluszowego przyjaciela? Niezależnie od sytuacji, ulubione zabawki wiążą się z wieloma emocjami i doświadczeniami, dlatego warto zadbać o to, aby pociecha posiadała chociaż jednego pluszaka. Dlaczego właściwie przytulanki potrzebne są Twojemu maluchowi? Czy warto pozwolić dziecku przywiązać się do jednego przedmiotu?

Czym jest przytulanka dla dziecka?

Przytulanka, jak sama nazwa wskazuje, to zabawka, którą dziecko może śmiało przytulić, przenieść i zabrać ze sobą. To przyjaciel, który jest z pociechą zawsze wtedy, kiedy go potrzebuje. W domu, w żłobku czy przedszkolu,  a także podczas wizyty u dziadków. Może to być ulubiona maskotka w kształcie misia, szmaciana lalka lub pluszowy króliczek. Forma nie ma znaczenia, liczy się zadanie do wykonania. Przytulanki stają się dla dzieci najlepszymi przyjaciółmi. To z nimi maluchy zasypiają, podróżują, bawią się i spędzają czas na wielogodzinnej zabawie. Pluszaki dla większości dzieci są synonimem bezpieczeństwa i spokoju, a często substytutem rodzica, gdy tego nie ma w pobliżu. Pomagają się uspokoić i pozbyć negatywnych emocji.

Przytulanki niosą wartość edukacyjną

Warto pamiętać, że przytulanki to nie tylko zabawki, które służą rozrywce. To także pomocnicy zasypiania, pierwsi nauczyciele i powiernicy sekretów. Ukochany miś czy lalka bobas, potrafią wiele wnieść w życie dziecka. Uczą empatii, ponieważ dziecko to im, w pierwszej kolejności, okazuje czułość i troskę, a także odpowiedzialności, gdyż maluch musi o pluszakach pamiętać, umieszczać je w odpowiednich miejscu i dbać o nie, aby się nie zniszczyły. Oprócz tego przytulanki uczą samodzielności, np. gdy próbujemy przekazać maluchowi, że misia trzeba nakarmić czy przebrać. Może być to wstęp do posiadania własnego zwierzaka, którego już rzeczywiście trzeba będzie wyprowadzić na spacer czy wykąpać. Wspólna zabawa z przytulanką to czas, kiedy dziecko rozwija kreatywność, wykorzystuje nabyte w ostatnim czasie umiejętności, a także nawiązuje niebywałą, przyjacielską relację. Można to zauważyć, obserwując malucha w trakcie zabawy. Niejednokrotnie jest to także sposób na dostrzeżenie ewentualnych problemów pociechy, ponieważ sposób, w jaki zachowuje się wśród innych osób, będzie odzwierciedlał w relacji ze swoim pluszakiem.

Maskotki dla najmłodszych

Wybór ulubionej przytulanki zawsze ostatecznie należy do dziecka. To ono decyduje czy najlepszym pluszowym przyjacielem zostanie miś od babci, zajączek od koleżanki czy może lalka szmacianka od wujka. Po prostu pewne zabawki podobają się konkretnym maluchom bardziej, a inne mniej. Warto jednak dostosowywać rodzaj przytulanki do wieku dziecka. Noworodki i niemowlęta zdecydowanie preferują wszelkiego rodzaju misie szumiące, które wydają dźwięki podobne do tych, które słyszały, będąc jeszcze w brzuchu. Dobrze jest także, aby pluszak dla dziecka pachniał mamą lub tatą, ponieważ to sprawia, że maleństwo czuje się bezpieczniej, kiedy rodzica nie ma akurat w pobliżu. Jak to zrobić? Najlepiej jest wybierać przytulanki z delikatnych, miękkich lub naturalnych materiałów, które chłoną zapach. Świetnie sprawdzają się także zabawki z pozytywką, których kojąca melodia zostaje z dzieckiem na wiele lat. Świetna opcja to np. Bunny Julia.

Przytulanki dla starszych dzieci Starsze dzieci najczęściej same wybierają swoich pluszowych przyjaciół. Jakie rodzaje są najpopularniejsze? Nie ma żadnego klucza, którym kierowałyby się maluchy. Najczęściej konkretna przytulanka musi się po prostu spodobać lub odpowiadać zainteresowaniom pociechy. Z pewnością pluszowe misie, takie jak  Bear Tony, biją inne opcje na głowę. To tradycyjny model, który popularny był już wtedy, gdy nasi rodzice czy dziadkowie byli niemowlętami. Oprócz tego prym wiodą wszelkiego rodzaju zwierzątka (króliki, kaczki, pieski), dinozaury, a także lalki. Kilkuletnim dzieciom warto sprawić także zabawki edukacyjne, które nie tylko będą dawały im poczucie bezpieczeństwa i obecność podczas zabawy, ale także nauczą je nowych rzeczy, np. kolorów, liczb czy kształtów, itp.