Sposoby na dobry sen dziecka - Babyono

Sposoby na dobry sen dziecka


Odpowiednia ilość snu jest potrzebna każdemu z nas. Jest jednak najbardziej potrzebny dzieciom. Dzięki niemu organizm się regeneruje i jest gotowy do dalszego rozwoju. Rodzice doskonale wiedzą, że sen jest ważnym aspektem życia. Dzieci należy przyzwyczajać do stałych pór spania przez odpowiednią liczbę godzin.

Pierwsze miesiące życia to wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Dotyczy to zwłaszcza nocy. Warto wprowadzić wieczorne rytuały, które będą pokazywały dziecku, że nadchodzi czas relaksu i spania. Codzienna rutyna wypracowana, gdy dziecko jest bardzo małe, zaowocuje w przyszłości. Starsze dziecko też kiedyś doceni trud rodziców w wypracowanie wieczornych rytuałów.

Codzienna wieczorna rutyna – zacznij od kąpieli

Budowanie przyzwyczajeń i dobrego otoczenia do spania warto zacząć już u niemowląt. Świetnym przykładem może być codzienna wieczorna kąpiel o tej samej godzinie. Dla dziecka będzie to sygnał, że nadchodzi czas wyciszenia. Zabawę w wannie można wykorzystać do nauki nowych słów za pomocą specjalnych zabawek. Kąpiel z rodzicem to też ważny element budowania więzi. Po kąpieli świetnie sprawdzi się ręcznik z kapturkiem, w który można owinąć dziecko. Taki ręcznik pozwala na przeniesienie dziecka np. do łóżeczka. Ręcznik z kapturkiem doskonale wchłania wilgoć i chroni delikatną skórę dziecka przed niską temperaturą. Warto wybierać ręczniki wykonane z naturalnych tkanin.

Wygoda dziecka

Aby dziecko miało spokojny sen, warto zadbać o ubranka z odpowiednich materiałów. Mogłoby się wydawać, że to, w co ubierzemy dziecko, nie ma większego znaczenia. Jednak niedopasowane lub drapiące ubranko może utrudnić maleństwu spokojne zasypianie. Warto więc wybrać takie body lub pajacyka, które są wykonane z naturalnych materiałów. Powinny być delikatne w dotyku, nie mieć żadnych elementów, które mogłyby podrażnić skórę niemowlaka.

Zadbaj o odpowiednie warunki w pomieszczeniu

Kolejny aspekt dobrego snu dziecka to odpowiednie warunki w pokoju. W pomieszczeniu powinna panować optymalna temperatura, czyli w granicach 16 do 20 stopni. Warto zadbać też o wyciszenie pokoju – tak, żeby żadne hałasy nie przeszkadzały dziecku w spaniu. Wypoczynku dziecka nie powinno zakłócać też światło – czy to naturalne, czy z ulicznej lampy. Warto zainstalować w pokoju rolety lub zasłony, które w razie potrzeby zakryją źródło światła. W wielu sytuacjach, zwłaszcza latem i wiosną, świetnie sprawdza się moskitiera do wózka. Delikatna siateczka o drobnych oczkach chroni dziecko przed ukąszeniami owadów i zapewnia spokojny sen podczas drzemki. Moskitiera dobrze przepuszcza powietrze, nie ma więc obawy, że w jakikolwiek sposób zaszkodzi dziecku.

Spokojny sen może dziecku też zapewnić urządzenie, które wydaje dźwięk białego szumu. Jednostajne dźwięki działają na dziecko kojąco. Przekonali się o tym rodzice usypiający dziecko przy szumie odkurzacza lub suszarki. Bardziej atrakcyjnym sposobem jest wykorzystanie specjalnej zabawki, która emituje biały szum i jednocześnie ma atrakcyjny dla dziecka wygląd.

Czym przykryć dziecko?

Ostatni element, który pozwoli na dobry sen dziecka, to odpowiednie przykrycie. Tutaj każdy rodzic musi znaleźć własny złoty środek i to, co najlepiej sprawdza się przy dziecku. Do snu można włożyć dziecko do specjalnego śpiworka lub przykryć pościelą. Świetnym sposobem jest otulanie kocykiem. Otulone dziecko odłożone do łóżeczka lub do wózka może się nawet nie obudzić podczas przenosin i dalej spać smacznie w milutkim kocyku.

Kocyk dla niemowlaka musi być wykonany z naturalnego materiału, być miękki i przyjemny w dotyku. Warto zwrócić uwagę na właściwości termoregulacyjne i antyalergiczne. Kocyk nie powinien być zbyt gruby, aby dziecko zanadto się nie zgrzało. Warto wybrać kocyk bambusowy, który ma szereg właściwości zapewniających dziecku odpowiedni komfort. Kocyk wykonany z przędzy bambusowej jest delikatny i bardzo miękki. Ma też właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Kocyk dla niemowlaka bambusowy to też rozwiązanie uniwersalne. Dzięki zdolności termoregulacji, utrzymuje on odpowiednią temperaturę ciała. W chłodne dni kocyk ogrzewa, w ciepłe przyjemnie chłodzi.

Pieluszki bambusowe – uniwersalne i bezpieczne

W sypialni dziecka warto mieć też pieluszki bambusowe, które są niezwykle uniwersalne. Takie pieluszki są delikatne i przyjemne w dotyku. Nie podrażniają delikatnej skóry dziecka. Wyróżnia je też ich wysoka chłonność oraz właściwości antygrzybiczne. Taką pieluszkę można z powodzeniem użyć jako prześcieradło. Pieluszka sprawdzi się też do otulania lub jako lekki kocyk.

Dziecko przesypiające całą noc to marzenie niejednego rodzica. Warto zadbać, aby już noworodek miało odpowiednie warunki do spania. Ważne jest pomieszczenie, które wybierzemy oraz wykorzystane tkaniny. Nie zapomnijmy o budowaniu codziennych wieczornych rytuałów – kąpiel, wspólne czytanie lub słuchanie spokojnej muzyki, przyglądanie się gwiazdkom z projektora. To wszystko nie tylko stwarza warunki do dobrego snu, ale też buduje więź między dzieckiem a rodzicem.