Mierzenie temperatury u dziecka jest jednym z bardzo ważnych zadań, które należą do rodziców. Pozwala to na sprawdzenie, czy maluszek przypadkiem nie ma gorączki oraz umożliwia szybkie wykrycie ewentualnej choroby. Podwyższona temperatura często przyprawia świeżo upieczonych rodziców o zawrót głowy – nie zawsze jednak jest powód do niepokoju. Sprawdź, w jaki sposób kontrolować temperaturę u dziecka oraz dlaczego warto to robić.
Temperatura ciała u dziecka i niemowlaka
Temperatura ciała niemowlaka może się różnić w zależności od tego, w jaki sposób dokonuje się jej pomiaru. O prawidłowej temperaturze można mówić, kiedy wynik mieści się w granicach od 35,7 do nawet 38 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o tym, że to, czy wartość temperatury jest prawidłowa, zależy od tego, czym i gdzie dokonuje się pomiaru.

Kiedy temperatura ciała mierzona jest w odbycie niemowlaka, wartość od 36,6 do nawet 38 stopni Celsjusza jest uznawana za wynik prawidłowy. Żeby poznać dokładną temperaturę ciała dziecka należy od wyniku pomiaru w odbycie odjąć pół stopnia. Kiedy mierzenie temperatury odbywa się przez ucho, wtedy należy pamiętać o tym, że prawidłowy wynik mieści się w granicach od 35,7 do 38 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura ciała niemowlaka wynosi od 36,6 do 37 stopni Celsjusza – wtedy można mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Kiedy wyniki pomiaru pokazują temperaturę od 37 do 38 stopni – można już tu mówić o stanie podgorączkowym. Jeśli temperatura ciała dziecka jest wyższa niż 38 stopni – wtedy oznacza to, że ma ono gorączkę.

Jeśli zbyt wysokiej temperaturze towarzyszą niepokojące objawy takie jak kaszel, katar czy ogólne osłabienie, to powinno się jak najszybciej skontaktować z lekarzem. Jeśli natomiast temperatura ciała dziecka często utrzymuje się poniżej 36 stopni Celsjusza, to może być ryzyko hipotermii u maluszka. Oczywiście pomiary temperatury są bardzo pomocne podczas opieki nad dzieckiem i kontrolowaniu jego stanu zdrowia, jednak warto pamiętać o tym, że delikatna gorączka wcale nie musi wskazywać na chorobę i zawsze warto poradzić się lekarza pediatry.
Jak i dlaczego warto mierzyć temperaturę u dziecka?
Zmierzenie temperatury ciała jest jednym z najszybszych sposobów na wykrycie ewentualnej choroby. Można to zrobić u siebie w domu i dzięki temu potwierdzić, że inne objawy temu towarzyszące, na przykład ból brzucha, kaszel czy złe samopoczucie – są z tym związane. Mierzenie temperatury u niemowlaka jest bardzo ważnym zadaniem należącym do jego rodziców czy opiekunów. U dziecka do 3. roku życia najlepszym miejscem jest odbytnica. Jest to najbardziej dokładna metoda. Ważne jest to, aby przed pomiarem posmarować termometr oliwką albo balsamem. Dziecko powinno leżeć na plecach i mieć uniesione nóżki do góry. Termometr należy wsunąć na nie więcej niż 1,5 cm i poczekać aż na wyświetlaczu pojawi się temperatura.

Czym i jak mierzyć temperaturę u dziecka?
Na rynku istnieją dwa rodzaje termometrów – rtęciowe i elektroniczne. Te pierwsze zostały już wycofane z obrotu, ze względu na swoją szkodliwość (na przykład kiedy termometr się zbije i rtęć wydostanie się na zewnątrz). W wielu domach można jeszcze znaleźć tradycyjne termometry rtęciowe, jednak dużą większą popularnością cieszą się w ostatnim czasie termometry elektroniczne. Oprócz tego, że są one dużo bezpieczniejsze niż termometry rtęciowe, to posiadają także wiele innych zalet. Przede wszystkim działają bardzo szybko i już po kilku sekundach można zobaczyć wynik. Wyświetla się on na elektronicznym wyświetlaczu, co sprawia, że jest bardzo czytelny. Dodatkową zaletą jest to, że termometr elektroniczny jest wykonany z plastiku, dzięki czemu podczas przypadkowego upuszczenia go na ziemię nie zbije się.

Ostatnio coraz częściej można spotkać w sklepach termometry bezdotykowe. Żeby zmierzyć temperaturę wystarczy skierować go w stronę ciała – nie trzeba wkładać termometru do ucha czy odbytnicy, dzięki czemu dziecko jest spokojniejsze i mniej się denerwuje. Termometr bezdotykowy ma wiele zalet. Pomiar dokonuje się w czasie krótszym niż 2 sekundy oraz z dokładnością +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Dodatkowo posiada on pamięć ostatnich kilkudziesięciu pomiarów. Do tego dochodzi fakt, że jest on bardzo prosty w obsłudze i intuicyjny.

Kontrola temperatury ciała u dziecka – podsumowanie
Każdy rodzic, który sprawuje opiekę nad swoim dzieckiem, powinien być wyposażony w odpowiedni termometr, który pomoże mu szybko i sprawnie sprawdzić temperaturę ciała swojej pociechy. Oprócz tego, że pomoże to sprawdzić, jak temperatura dziecka zmienia się w ciągu dnia, to dodatkowo pozwoli na wykrycie ewentualnej choroby. Warto pamiętać o tym, że u małych dzieci mierzenie temperatury odbywa się dosyć często, więc warto zaopatrzyć się w dobry termometr, który sprawi, że ani rodzic ani dziecko nie będą musieli się denerwować i niepokoić.