Kontrola temperatury – kiedy i dlaczego warto ją robić? - Babyono

Kontrola temperatury – kiedy i dlaczego warto ją robić?


Mierzenie temperatury u dziecka jest jednym z bardzo ważnych zadań, które należą do rodziców. Pozwala to na sprawdzenie, czy maluszek przypadkiem nie ma gorączki oraz umożliwia szybkie wykrycie ewentualnej choroby. Podwyższona temperatura często przyprawia świeżo upieczonych rodziców o zawrót głowy – nie zawsze jednak jest powód do niepokoju. Sprawdź, w jaki sposób kontrolować temperaturę u dziecka oraz dlaczego warto to robić.

Temperatura ciała u dziecka i niemowlaka

Temperatura ciała niemowlaka może się różnić w zależności od tego, w jaki sposób dokonuje się jej pomiaru. O prawidłowej temperaturze można mówić, kiedy wynik mieści się w granicach od 35,7 do nawet 38 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o tym, że to, czy wartość temperatury jest prawidłowa, zależy od tego, czym i gdzie dokonuje się pomiaru.

Cute baby boy, lying in bed with cold and fever

Kiedy temperatura ciała mierzona jest w odbycie niemowlaka, wartość od 36,6 do nawet 38 stopni Celsjusza jest uznawana za wynik prawidłowy. Żeby poznać dokładną temperaturę ciała dziecka należy od wyniku pomiaru w odbycie odjąć pół stopnia. Kiedy mierzenie temperatury odbywa się przez ucho, wtedy należy pamiętać o tym, że prawidłowy wynik mieści się w granicach od 35,7 do 38 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura ciała niemowlaka wynosi od 36,6 do 37 stopni Celsjusza – wtedy można mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Kiedy wyniki pomiaru pokazują temperaturę od 37 do 38 stopni – można już tu mówić o stanie podgorączkowym. Jeśli temperatura ciała dziecka jest wyższa niż 38 stopni – wtedy oznacza to, że ma ono gorączkę.

Close-up thermometer. Mother measuring temperature of her ill kid. Sick child with high fever laying in bed. Hand on forehead.

Jeśli zbyt wysokiej temperaturze towarzyszą niepokojące objawy takie jak kaszel, katar czy ogólne osłabienie, to powinno się jak najszybciej skontaktować z lekarzem. Jeśli natomiast temperatura ciała dziecka często utrzymuje się poniżej 36 stopni Celsjusza, to może być ryzyko hipotermii u maluszka. Oczywiście pomiary temperatury są bardzo pomocne podczas opieki nad dzieckiem i kontrolowaniu jego stanu zdrowia, jednak warto pamiętać o tym, że delikatna gorączka wcale nie musi wskazywać na chorobę i zawsze warto poradzić się lekarza pediatry.

Jak i dlaczego warto mierzyć temperaturę u dziecka?

Zmierzenie temperatury ciała jest jednym z najszybszych sposobów na wykrycie ewentualnej choroby. Można to zrobić u siebie w domu i dzięki temu potwierdzić, że inne objawy temu towarzyszące, na przykład ból brzucha, kaszel czy złe samopoczucie – są z tym związane. Mierzenie temperatury u niemowlaka jest bardzo ważnym zadaniem należącym do jego rodziców czy opiekunów. U dziecka do 3. roku życia najlepszym miejscem jest odbytnica. Jest to najbardziej dokładna metoda. Ważne jest to, aby przed pomiarem posmarować termometr oliwką albo balsamem. Dziecko powinno leżeć na plecach i mieć uniesione nóżki do góry. Termometr należy wsunąć na nie więcej niż 1,5 cm i poczekać aż na wyświetlaczu pojawi się temperatura.

Czym i jak mierzyć temperaturę u dziecka?

Na rynku istnieją dwa rodzaje termometrów – rtęciowe i elektroniczne. Te pierwsze zostały już wycofane z obrotu, ze względu na swoją szkodliwość (na przykład kiedy termometr się zbije i rtęć wydostanie się na zewnątrz). W wielu domach można jeszcze znaleźć tradycyjne termometry rtęciowe, jednak dużą większą popularnością cieszą się w ostatnim czasie termometry elektroniczne. Oprócz tego, że są one dużo bezpieczniejsze niż termometry rtęciowe, to posiadają także wiele innych zalet. Przede wszystkim działają bardzo szybko i już po kilku sekundach można zobaczyć wynik. Wyświetla się on na elektronicznym wyświetlaczu, co sprawia, że jest bardzo czytelny. Dodatkową zaletą jest to, że termometr elektroniczny jest wykonany z plastiku, dzięki czemu podczas przypadkowego upuszczenia go na ziemię nie zbije się.

Ostatnio coraz częściej można spotkać w sklepach termometry bezdotykowe. Żeby zmierzyć temperaturę wystarczy skierować go w stronę ciała – nie trzeba wkładać termometru do ucha czy odbytnicy, dzięki czemu dziecko jest spokojniejsze i mniej się denerwuje. Termometr bezdotykowy ma wiele zalet. Pomiar dokonuje się w czasie krótszym niż 2 sekundy oraz z dokładnością +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Dodatkowo posiada on pamięć ostatnich kilkudziesięciu pomiarów. Do tego dochodzi fakt, że jest on bardzo prosty w obsłudze i intuicyjny.

Kontrola temperatury ciała u dziecka – podsumowanie

Każdy rodzic, który sprawuje opiekę nad swoim dzieckiem, powinien być wyposażony w odpowiedni termometr, który pomoże mu szybko i sprawnie sprawdzić temperaturę ciała swojej pociechy. Oprócz tego, że pomoże to sprawdzić, jak temperatura dziecka zmienia się w ciągu dnia, to dodatkowo pozwoli na wykrycie ewentualnej choroby. Warto pamiętać o tym, że u małych dzieci mierzenie temperatury odbywa się dosyć często, więc warto zaopatrzyć się w dobry termometr, który sprawi, że ani rodzic ani dziecko nie będą musieli się denerwować i niepokoić.