Jak poradzić sobie z kolką u niemowlaka? - Babyono

Jak poradzić sobie z kolką u niemowlaka?


Kolki u niemowlaka to bardzo powszechne zjawisko. Niektórym dzieciom udaje się ich uniknąć, jednak większość niestety się z nimi boryka. Czym właściwie jest kolka? Jak radzić sobie z tą przypadłością? Czy da się zapobiec jej pojawianiu się? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest kolka?

Kolka jest zaburzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego. Co to oznacza? Otóż ból, który pojawia się u malucha, jest sam w sobie dolegliwością, która nie ma żadnego źródła. Zazwyczaj, kiedy odczuwamy dyskomfort w okolicy brzucha, to jest to sygnał informujący o uszkodzeniach narządów lub o ich chwilowej dysfunkcji. W przypadku kolki ból jest sam w sobie dolegliwością. Dzieje się tak przy każdym zaburzeniu czynnościowym. Przypadłość ta dotyczy dzieci od pierwszego miesiąca życia i ustępuje około czwartego.

Jak rozpoznać kolkę u dziecka?

Jeśli Twój maluch często płacze i są to długotrwałe napady, a poza tym pojawi się drażliwość, histeria bez żadnej przyczyny i grymaszenie bez powodu, to jest to jeden z symptomów, który może świadczyć o tym, że doskwierają mu kolki. Oczywiście należy sprawdzić, czy dziecko przy tym nie gorączkuje, nie wykazuje żadnych zaburzonych reakcji i czy rozwija się prawidłowo. Przyczyn kolki może być wiele. Najczęściej mówi się o tym, że układ pokarmowy maluchów nie jest jeszcze zbyt dobrze wykształcony, przez co nie trawi wystarczająco szybko. U niektórych dzieci mogą być to także problemy z mikroflorą jelitową lub alergia pokarmowa, np. na białko mleka krowiego. Kiedy więc zauważysz zachowania, które mogą świadczyć o kolkach, skonsultuj się z lekarzem, który stwierdzi, czy rzeczywiście masz rację.

Rozgrzewanie okolic brzucha

Druga propozycja to stosowanie ciepłych okładów. Bardzo popularnym rozwiązaniem są obecnie termofory z pestkami wiśni. Wystarczy włożyć je do mikrofalówki, aby po chwili wyjąć ciepły woreczek, którym można obłożyć brzuch malucha. Oczywiście nie musisz mieć specjalnego gadżetu, aby pomóc swojemu dziecku. Ciepła pieluszka czy kocyk (np. bambusowo-dzianinowy) zdjęty z grzejnika również sprawdzą się  w tej kwestii. Warto także podczas kąpieli polewać brzuszek pociechy ciepłą (ale nie gorącą!) wodą.\

Wypróbuj butelki antykolkowe

Butelki antykolkowe to kolejny produkt polecany przez wiele mam. Czym różnią się one od tradycyjnych modeli? Przede wszystkim są idealnie wyprofilowane, a smoczek do złudzenia przypomina pierś mamy. Dodatkowo butelki antykolkowe wyposażone są w zaworek, który odpowiada za odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu rozwiązaniu maluch nie połyka zbyt wiele powietrza podczas jedzenia. Dobrym przykładem jest butelka antykolkowa Natural Nursing.

Jak zapobiec kolkom?

Trudno jest zapobiec kolkom u dziecka, ponieważ często nieznane są przyczyny ich powstawania. Samo leczenie także nie wymaga zbyt wielu interwencji, ponieważ po kilku miesiącach dolegliwości same ustają. Istnieje jednak garść sposobów, które pozwalają maluchowi na lepsze funkcjonowanie. Warto jednak wspomnieć na początku, że nie ma żadnych wskazań, jakoby dieta mamy karmiącej miała wpływ na funkcjonowanie pociechy. Oczywiście, czasami istnieje konieczność wykluczenia pewnych składników, jednak nie powinno się samodzielnie podejmować takich prób. Wszystkie decyzje o ewentualnej zmianie sposobu żywienia, musi podjąć specjalista. Restrykcyjne diety u kobiet w procesie laktacji mogą przynieść negatywne skutki, dlatego należy się ich wystrzegać.

Masaż brzuszka

Pierwszy sposób na zmniejszenie dyskomfortu wywołanego przez kolki to masaż brzuszka. Delikatne gładzenie ciała dziecka nie tylko pozwoli mu się rozluźnić, ale także uspokoi je i sprawi, że ból nieco zmaleje. Warto zrobić to przy pomocy nagrzanej pieluszki lub odrobiny oliwki, np. z dodatkiem lawendy, która również działa kojąco. Brzuszek masować należy od dołu ku górze. Nie powinno się wykonywać tego rytuału zaraz po karmieniu ani wtedy, kiedy dziecko daje do zrozumienia, że nie jest to dla niego przyjemne.

Herbatki i napary

Ostatnia już propozycja to różnego rodzaju herbatki lub napary. Najbardziej znane są te z kopru włoskiego. Mają one działanie rozkurczające, dzięki czemu dobrze wpływają na układ pokarmowy i jelita. Zanim jednak zdecydujesz się podać coś swojemu maleństwu, skonsultuj to z lekarzem lub farmaceutą.

Kolki to naturalne zjawisko, występujące u większości maluchów. Musisz uzbroić się w cierpliwość i pomagać dziecku najlepiej jak potrafisz, a nawet nie zauważysz, kiedy miną bezpowrotnie.