Czat z fizjoterapeutą - Babyono

Czat z fizjoterapeutą


W piątek, 2 grudnia przeprowadziliśmy mikołajkowy czat. Na pytania rodziców odpowiadała zaprzyjaźniona z nami fizjoterapeutka Jolanta Kawecka-Maciejewska, która odpowiadała na pytania związane ze zdrowym ruchem u niemowląt. Podpowiadamy Wam jak ćwiczyć, czego unikać. Jak zaaranżować bezpieczną przestrzeń!

1.    Pytanie: Dziecko pól roku w nocy chce spać na brzuchu. Ciągle się przekręca. Trochę jednak takiego spania się obawiam. Jaka opinia?

Odpowiedź eksperta: Anna, dziecko może spać na brzuszku, ale musiałabyś zwrócić uwagę, czy: 
– nie podnosi głowy podczas leżenia na brzuchu także podczas dnia. 
To może świadczyć o różnych problemach z napięciem mięśniowym. Prosimy o więcej szczegółów, np. czy dążąc do siadu dobrze utrzymuje głowę w pionie.

Babyono dziecko spędza na brzuszku sporo czasu, lubi się tak bawić. Po wizycie u fizjoterapeuty brak stwierdzonych problemów z napięciem lub asymetrią.

Odpowiedź eksperta: To się cieszymy!  Można pomasować paluszki u stóp – receptory zatok. 

Babyono ale czy spanie na brzuszku jest bezpieczne dla półrocznego dziecka?

Odpowiedź eksperta: Spanie na brzuszku jest zdrowe jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, np. problemy z sercem lub odpowiedniego ułożenia głowy.

2.     Pytanie: I jeszcze zapytam moja córcia 6 miesięcy leżąc na brzuszku bierze ręce w bok, główkę podnosi i robi taki samolocik… czy to normalne?

Odpowiedź eksperta: Dominika, prosimy wyciszyć moro – pomasować między łopatkami oraz nosić małą tak, ażeby ręce miała przy sobie.

3.    Pytanie: Witam, moje pytanie brzmi czy mam jakoś masować mięśnie karku, pleców synka który już od 3 tygodnia trzyma samodzielnie główkę? Obecnie ma 8 tygodni.

Odpowiedź eksperta: Mariola, obowiązkowo i dodać rozluźnianie, czyli masaż międzyłopatkowy (kółeczka w prawą stronę, według wskazówek zegara) tak długo, dopóki opuści głowę. PS. Jeżeli trójkąt międzyłopatkowy będzie ciągle wyraźny, to należy skonsultować się z fizjoterapeutą.

4.    Pytanie: Kiedy powinnam zacząć się martwić, że synek samodzielnie nie siedzi? Skończył 7 miesięcy.

Odpowiedź eksperta: Joanna, na tym etapie powinien obracać się w wokół własnej osi oraz pełzać, a dopiero potem siedzieć. 8 miesiąc jest optymalnym czasem na siady przy zdrowym rozwoju malucha

5.    Pytanie: Moja 4,5 m-czna córka ma podkurczone paluszki u stóp. Czy można skorygować to w domu poprzez masaże czy trzeba się z tym udać do fizjoterapeuty?

Odpowiedź eksperta: Barbara, polecamy udać się z tym do rehabilitanta neurologicznego. W tym wieku wymagana jest duża dawka ćwiczeń, nie tylko masażu.

6.    Pytanie: Drugie pytanie córka ma 10 m-cy zaczyna chodzić przy meblach ale jedną stopę zawija do środka, czy to normalne? Oprócz tego porusza się na paluszkach rzadko stawia stopy płasko.

Odpowiedź eksperta: Joanna, jeżeli chodzi o problem ze stawianiem stóp na paluszkach: można zrobić łatwy test – chwycić malucha pod pachy, nie dotykając łopatek i unieść, a następnie zdecydowanie postawić na ziemię. Jeżeli stoi na palcach, to dobrze byłoby skonsultować zaistniały problem z rehabilitantem (masaż i ćwiczenia rozluźniające szybko pomogą dziecku). Problem dotyczący zawijania stópki: 
1. Trzeba sprawdzić czy nie pochyla głowy w przeciwną stronę do stópki, którą zawija. 
2. Czy nie siedzi asymetrycznie na podłodze w literkę W. 
3. Czy dziecko nie jest noszone tylko z jednej strony przez rodziców. 
4. Czy nie brakuje podporu stóp podczas siedzenia np. jedzenia. Dodatkowo malucha z ziemi lepiej podnosić za ramiona, a nie pod pachy. 
To są najczęściej spotykane przyczyny skręcania stópek oraz chodzenia na paluszków. Warto konsultować objawy z neurologiem, aby specjalista mógł potwierdzić ew. problem związany z napięciem mięśniowym.

7.    Pytanie: Mam pytanie co najlepsze, aby pozbyć się szybko katarku u rocznego dziecka ? Straszne się męczy przez to.

Odpowiedź eksperta: Edyta, katarek w pracy fizjoterapeuty nie przeszkadza w ćwiczeniach, a leżenie na brzuchu zapobiega ewentualnemu zapaleniu oskrzeli. Można obniżyć temperaturę w powietrzu, zastosować nawilżacze na kaloryfery albo nawilżacz tradycyjny. 

8.    Pytanie: Córeczka ma 6,5 miesiąca, zaczyna podnosić się do siadu bocznego. Czy jest gotowa na nosidło ergonomiczne?

Odpowiedź eksperta: Anno, jeżeli chodzi o nosidła ergonomiczne to najlepiej udać się z tym tematem do specjalisty. Jest to temat rzeka, a także wiele czynników indywidualnych malca i Mamy składa się na ten temat.

9.    Pytanie: Moja 4mc córcia ciągnie się za moje palce by siadać, czy to dobrze? I jeszcze nie obraca się z pleców na brzuszek ani na odwrót, czy coś trzeba robić?

Odpowiedź eksperta: Ewelina, dobrze podciągać tylko do konta 45 stopni. Rekomendujemy leżenie na brzuszku. 

10.  Pytanie: Czy niemowlaka 2,5m- ca z obniżonym napięciem mięśniowym trzeba koniecznie rehabilitować.?

Odpowiedź eksperta: Sylwia, aby Ci pomóc musiałabym dziecko obejrzeć. Sugerujemy konsultację ze specjalistą. 

11.  Pytanie: Kiedy powinnam się martwić, że córeczka jeszcze nie chodzi. Córeczka skończyła rok.

Odpowiedź eksperta: Paulino, 18 miesięcy to górna granica normy, gdzie dziecko powinno zacząć chodzić. 

12.  Pytanie: Córka ma asymetrię kręgosłupa. Ma 8 miesięcy. Jaka jest najlepsza metoda rehabilitacji.

Odpowiedź eksperta: Urszula, istnieją różne metody! Warto uwzględnić:
1. masaż – rozciągający przykurczonej strony kręgosłupa i rozluźniający napiętą stronę kręgosłupa,
2. hydromasaże,
3. ćwiczenie Vojty na asymetrię (przynajmniej spróbować w tym wieku),
4. sugerujemy, aby nie sadzać, bo istnieje ryzyko zwiększenia asymetrii jeżeli dziecko będzie przechylało się w jedną stronę.  
Najważniejsze jest, aby głowa ustawiona była idealnie osiowo, uszy na jednym poziomie, jedna linia na karku. Rekomendujemy udać się z maluchem do fizjoterapeuty.

13.  Pytanie: Moja córeczka ma 10mcy. Będąc w wózku ciągle się przechyla na prawą stronę i 'wisi’. Nie wiem czy to coś poważnego, czy po prostu tak lubi. Proszę o Odpowiedź.

Odpowiedź eksperta: Małgorzata, poza pozycją jeszcze coś Cię niepokoi? Czy w czasie siadu również leci na tę na stronę?

Zawsze wszystko sięga z prawej strony.

Odpowiedź eksperta: Małgorzata, warto skontrolować to z neurologiem. Może to wskazywać na asymetrię i osłabienie jednej strony ciała.  Polecamy ćwiczenie taczkę również z uniesieniem prawej ręki ( oparta powinna być na lewej) lub ćwiczenia na wałku i piłce.

14.  Pytanie: Co sądzi Pani o chustach i nosidłach ergonomicznych?

Odpowiedź eksperta: Joanna, to bardzo indywidualna kwestia – pod uwagę należy wziąć budowę Mamy, np. przy dużych biustach Mam często dzieci nienaturalnie odginają się i układają głowę jednostronnie. Przy dzieciach zbyt napiętych, sztywnych warto skorzystać z porad specjalisty oraz wziąć udział w kursie chustonoszenia. Temat jest bardzo szeroki. 

15.  Pytanie: Witam, mam 9 dniowego synka u którego stwierdzono wczoraj zaburzenia odruchu ssania i przez to najprawdopodobniej nie przybiera na wadze. Moje pytanie jakie ćwiczenia mogę wykonać by pomóc synkowi . Dodam ,że karmimy mm

Odpowiedź eksperta: Anna, wskazana konsultacja logopedy, neurologopedy lub rehabilitanta neurologicznego, aby nauczyć ćwiczenia i masażu języka.

16.  Pytanie: Dzień dobry. Synek ma rehabilitację od 5 miesięcy. Słabe napięcie mięśniowe – w tej chwili globalnie zmienne. Słaby podpór na brzuszku. Zbytnio zaciskał kciuki. W tej chwili bez problemu obraca się już na brzuch i z powrotem. Podpiera na łokciach. Podkurcza nóżki i wypina pupę do góry. Jeszcze sam nie usiądzie. Pełza sobie. Pytanie odnośnie rączek. Częściej sięga po zabawki lewą. Nie ma problemu żeby przekładać je z jednej do drugiej Ale prawa zaciska mocno. Dzieje się tak przy posadzeniu na chwilkę, ćwiczeniach na piłce, również jak leży na brzuszku. Jakie ćwiczenia będą pomocne żeby wypracować tą rączkę.

Odpowiedź eksperta: Aleksandra, rekomendujemy: stymulacje Vojta, stymulację wyrostka rylcowatego – nadgarstek, masaż 3 razy dziennie przez dwa tygodnie (rozluźniający kończyn górnych, obu rąk). Pamiętaj, aby dopilnować, aby maluch podnosił się do pozycji czworaczej od przodu, od rąk, a nie od uniesionej pupy. Polecamy leżenie na brzuchu przez mały wałek np.http://www.babyono.com/zaglowek-podrozny-lew.html lub dwa szale splecione w warkocz, z rączkami wyprostowanymi. Tymczasowo polecamy nosić malucha na brzuchu, od prawej pachy.

17.  Pytanie: Mój prawie 4 miesięczny synek nie chce leżeć na brzuszku. Każda próba układania go na brzuszku kończy się po 10 sekundach płaczem i uspokajaniem go. Czy są ćwiczenia, które wzmocnią jego mięśnie brzucha i zachęcą do leżenia na brzuchu.

Odpowiedź eksperta: Agnieszko, ładnie wysuwa rączki do przodu, ale czy dłonie nie są zbyt mocno zaciśnięte? Warto położyć dziecko bezpośrednio na puzzlach piankowych, a także spróbować założyć mu spodnie, a odkryć stopy. Wydaje mi się, że brakuje mu rozluźnienia mięśni przykręgosłupowych – za odgięciowo trzyma główkę. Ale musiałabym zobaczyć malucha.

18.  Pytanie: Moja córka ma 2msc i się bardzo napina przy czym od razu robi się sztywna i czerwona, a ja widząc to to od razu reaguje i panikuje, moje pytanie co będzie jeśli nie zareaguje od razu? Czy sama dojdzie do siebie?

Odpowiedź eksperta: Angeliko, najlepiej udaj się skonsultować to z neurologiem.

Wizyta w styczniu.

Odpowiedź eksperta: Angelika, spróbuj u rehabilitanta wcześniej, pediatra wypisze Ci skierowanie.  To najlepszy okres do ćwiczeń! 🙂

19.  Pytanie: Jak zachęcić 3 miesięczne dziecko do leżenia na brzuchu? Pediatrzy każą go tak kłaść ze względu na niedojrzałe jelita i ciągłe kolki. Jednak maluch zanosi się płaczem. Zabawiamy go, mamy grające i wibrujące poduszki do tego ale to nie pomaga. Wcześniej podnosił główkę, teraz leży plackiem i płacze.

Odpowiedź eksperta: Kasia, spróbuj rozluźnić mięśnie przykręgosłupowe i karku (najprawdopodobniej są napięte). Świetnie sprawdzą się masaże, a także pomaga hydromasaż z ozonem. Rekomenduje terapię rozluźniającą.

20.  Pytanie: Witam Moja córeczka 7.12 będzie miała 7 miesięcy. Do tej pory nie przewraca się samodzielnie z brzuszka na plecki ani na odwrót Leżąc na brzuszku próbuje 'plywać’ i okręca się na około Pediatra twierdzi że jeszcze ma czas na samodzielne przekręcanie się ale ja się trochę martwię. Dziecko bardzo chętnie sięga po zabawki przekłada z rączki do rączki Jest bardzo radosne, towarzyskie i rozgadane Czy możliwe że moja Mała najpierw zacznie raczkować a później dopiero się przewracać? Dodam że nie wykazuje chęci do samodzielnego siadania Czy jednak polecała by Pani wizytę u neurologa i fizjoterapeuty? Może jakieś ćwiczenia może Pani polecić?

Odpowiedź eksperta: Paulina, podaj nam kilka szczegółów:
– Czy rączki drżą?
– Czy bródka drży?
– Czy trzepie rączkami przy stresie?
– Czy trzepie nóżkami?
– Czy się pręży?
– Czy zaciska paluszki u stóp?
Wtedy odpowiedź będzie dokładniejsza.

21.  Pytanie: Moje dziecko skończyło 9 miesięcy a jeszcze nie raczkuje, czy powinnam zapisać ją na rehabilitację, ona nawet nie próbuje raczkować jedynie próbuje wstawać, siedzi też samodzielnie.

Odpowiedź eksperta: Nikol, dzieci optymalnie raczkują w 10 miesiącu. Teraz powinno pełzać. 

22.  Pytanie: Witam, synek mój na 5,5 miesiąca, trzymany na rękach bardzo mocno wygina się w jedna bądź druga stronę, niekiedy tak mocno ze ciało jego tworzy literkę „C”. Czy powinnam zacząć już coć z tym robić?

Odpowiedź eksperta: Marto, jak najbardziej. Udaj się do neurologa oraz rehabilitanta. 

23.  Pytanie: Witam. Syn 8.12 skończy pół roku. Nie obraca się na brzuch z pleców i z brzucha na plecy. Na boki nie ma problemu i z boku przy lekkiej pomocy obróci się na brzuch. Ciągnie go na lewą stronę i najczęściej leży i śpi na lewym boku. Powinnam się martwic ze się nie obraca? Może jakieś ćwiczenia robić i jakie? Neurologa mamy dopiero w styczniu

Odpowiedź eksperta: Dominika, polecamy kulanie w prześcieradle, ale przede wszystkim zadbajmy o rozluźnienie karku i mięśni grzbietu. Zwróć uwagę, czy nosisz malucha jednostronnie. Polecamy bawić się w 'akuku’ z dzieckiem – zwłaszcza po tej stronie, po której się nie kula, a także masaż Shantala. Wymasować plecy dwa razy dziennie i być czujnym oraz obserwować codziennie malucha. To powinno pomóc.

24.  Pytanie: Witam nasza córeczka ma 14 miesięcy. Chodzi od około miesiąca jednakże zauważyliśmy, że zawija lewą stopę do środka. Lekarz rodzinna stwierdziła, że jeszcze nie mamy się czym martwić ale skierowanie do ortopedy otrzymaliśmy. Czy rzeczywiście nie ma się czym martwić? Wizytę mamy dopiero za 2 miesiące. Czy jakoś możemy jej pomagać by tego zachowania nie utrwalać?

Odpowiedź eksperta: Joanno, warto sprawdzić czy skręca głowę w przeciwną stronę niż noga. Jeżeli tak, to należy rozluźnić mięśnie karku po stronie napiętej czyli tej, po której zawija nóżkę. Warto również sprawdzić, jak siedzi podczas zabawy na podłodze, czy nie jest noszona okrakiem oraz czy stopy mają oparcie np. w czasie jedzenia. Warto bawić się w utrzymywanie różnych, bezpiecznych przedmiotów na głowie – pozwoli to na symetryczne ułożenie głowy i ciała.

25.  Pytanie: Mój synek ma 12 miesięcy, potrafi już sam stać, ale ciągle też raczkuje. Jego raczkowanie jednak nie jest symetryczne. Najpierw zamiast klasycznego raczkowanie było poruszanie się na pupie (wypychając biodra w przód), a teraz raczkuje jakby jedna noga chciał wstać. W załączeniu. Byliśmy u ortopedy – stwierdził, że wszystko ok, jeśli chodzi o usg bioder. Fizjoterapeutka poleciła nam przytrzymać nóżkę, która idzie do przodu w trakcie raczkowania. Jednak synek wtedy siada i nie chce się ruszać i koniec. Czy są jakieś ćwiczenia, które mogę z synkiem robić? Czy powinnam się tym przejmować? Mam wrażenie, że lewa nóżka może być przez takie chodzenie skrzywiona i tez ruch w stawie jest nietypowy.

Odpowiedź eksperta: Anna, sprawdź czy szpara międzypośladkowa jest skrzywiona w prawo. Jeśli tak, to warto rozmasować kręgosłup, rozluźnić przykurczoną stronę, a przede wszystkim zapobiegać skrzywieniu kręgosłupa udając się do fizjoterapeuty neurologicznego. Skutecznym ćwiczeniem są taczka, obroty w lewo – młynek, zachęcenie do wstawania z nogi przeciwnej. Ćwiczeń jest dużo, ale wymaga to indywidualnej terapii.