Co oznacza płacz dziecka? Jak go zrozumieć? - Babyono

Co oznacza płacz dziecka? Jak go zrozumieć?


Płacz dziecka jest formą komunikowania się z rodzicami. Często wyraża on mnóstwo różnych emocji, z którymi maluch sobie nie radzi. Najczęściej jednak jest połączony z jakimiś gestami lub innymi dźwiękami, które mogą zasugerować, czego dotyczy. Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się formy płaczu i ich znaczenie, a także sposoby na to, jak sobie z nimi poradzić.

Rozrzucenie rączek i nóżek

Jeśli Twoje dziecko płacze, a przy tym gwałtownie rozrzuca rączki i nóżki na bok, to właśnie wykazało tak zwany odruch moro. Jest on całkowicie naturalny i zwykle dotyczy dzieci do pierwszego miesiąca życia. Jest to reakcja na głośny dźwięk, niespodziewane pojawienie się rodzica czy ujawnienie się kogoś nowego. Wystarczy wtedy przytulić malucha lub zacząć spokojnie do niego mówić, a z pewnością szybko zapomni o tym, co się przed chwilą wydarzyło.

Cute Newborn Baby Crying On The Bed

Jak dziecko komunikuje złość?

Zaciskanie dłoni w piąstki, napięcia w ciele czy gwałtowne ruszanie nóżkami to oznaka stresu, rozdrażnienia i złości u dziecka. W przypadku niemowląt, które nie umieją się inaczej komunikować, powodem frustracji może być nuda lub, wręcz przeciwnie, zbyt wiele bodźców. Warto w takiej sytuacji ukoić dziecko w ulubiony przez niego sposób. Można je ponosić i przytulić, można puścić mu karuzelę wiszącą nad łóżeczkiem, można użyć zabawki z wibracją lub pobawić się z nim za pomocą zabawki z pozytywką, której dźwięk go uspokaja. Dobrym sposobem jest także użycie smoczka.

Głód u dziecka – najczęstszy powód płaczu

Kolejny powód płaczu u dzieci to głód. Jest to dość łatwe do rozpoznania, ponieważ pojawia się wtedy kwilenie i pokasływanie, które z każdą kolejną minutą zamienia się w coraz bardziej donośny, rytmiczny płacz. Kiedy usłyszysz go u malucha, natychmiast przystaw go do piersi lub podaj butelkę. Czasami zdarza się, że pociecha mimo tego, że przed chwilą była karmiona, znów zaczyna płakać w ten sam sposób. Może to oznaczać, że nie najadła się w pełni. Taki stan rzeczy nierzadko wiąże się z tym, że po prostu maleństwo zbyt szybko zakończyło ssanie, jak i z tym, że mama ma za mało pokarmu lub dziecko ma jakieś problemy ze ssaniem albo nie radzi sobie z jedzeniem z piersi. Jeżeli sytuacja się powtarza, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, który oceni gdzie leży problem. Czasami trzeba zacząć używać butelki, a czasami wykonać drobny zabieg korekcyjny u maluszka.

Jak dziecko płacze, gdy odczuwa ból?

Następna przyczyna płaczu to oczywiście ból. Tego typu nie da się pomylić z niczym innym, ponieważ jest to zwykle rozdzierający dźwięk. Czasami powodem są kolki, czasami gorączka, a jeszcze innym razem ból brzuszka. Jeżeli zauważasz u swojego dziecka taki rodzaj płaczu, koniecznie udaj się z nim do specjalisty.

Screaming crying caucasian baby rubbing her eyes

Sprawdź czy Twojemu maluszkowi nie jest zimno

Ostatni rodzaj płaczu to ten połączony z drżeniem wargi. Najczęściej oznacza on, że brzdącowi jest za zimno. Temperaturę u dziecka sprawdzamy na karku. Jeżeli przyłożysz tam dłoń i poczujesz chłód, to znaczy, że pociecha potrzebuje dodatkowej warstwy ubrań lub okrycia. Czasami płacz tego typu pojawia się przy kąpieli. Właśnie dlatego, tak ważne jest posiadanie termometru do wody. Pamiętaj także, że jeśli dziecko ma gorączkę, to może być mu zimno. Wtedy nie poczujesz na karku chłodu, a mimo to maluch będzie płakał. Konieczne jest zakupienie do domu termometru elektronicznego, który szybko zweryfikuje Twoje obawy w takiej sytuacji.