Stały rytm dnia dziecka to gwarancja jego odpowiedniego rozwoju i dobrego samopoczucia. Jak jednak poradzić sobie z ustaleniem pór różnych aktywności i czasu na odpoczynek? Przygotowaliśmy poradnik dla opiekunów, który pomoże wdrożyć codzienną rutynę i zapewni maluchowi idealne warunki do poznawania świata.

Kiedy rozpocząć wprowadzanie planu dnia?

Warto pamiętać, że praca z ustaleniem rytmu dobowego dziecka zaczyna się już od jego narodzenia. Pierwsze miesiące są wręcz decydujące, ponieważ dziecko uczy się wtedy, w jaki sposób funkcjonuje mechanizm dnia i nocy. Na początku więc noworodek rozróżnia tylko moment, kiedy należy spać, a kiedy można wdrożyć nieco inne aktywności. Dopiero z biegiem czasu maluch uczy się kolejności różnych czynności następujących po sobie. Najczęściej pierwsza wdrażana rutyna to ta wieczorna, kiedy o określonej godzinie następuje kąpiel, później pielęgnacja, przebieranie, karmienie i położenie do łóżeczka. Każdy kolejny tydzień wyposaża dziecko w kolejne schematy, tzn. kiedy odbywa się spacer, jakie są pory karmienia w dzień czy kiedy jest czas na zabawę. Pociecha zapamiętuje także, kto najczęściej wykonuje wraz z nią konkretne aktywności. Tego typu stałość i powtarzalność wpływa nie tylko na wygodę rodziców, ale także na poczucie bezpieczeństwa malucha, który wie, że w określonym momencie towarzyszyć będą mu konkretne doświadczenia i emocje. Dzięki temu unikamy niepotrzebnych napięć, lęków i frustracji u dziecka.

Plan dnia pomaga w nauce świata

Wypracowana rutyna pozwala także maluchowi przyzwyczaić się do otaczającego go środowiska i stopniowo nabywać nowe umiejętności. Jeśli w życiu dziecka panuje chaos i stale musi poświęcać energię na adaptację, to trudno jest wymagać od niego, aby chętnie uczestniczyło w różnych innych aktywnościach proponowanych przez rodziców. Szczególną uwagę, jeśli chodzi o wprowadzanie stałego rytmu dnia, trzeba poświecić dzieciom bardzo wrażliwym, które przytłacza zbyt duża ilość bodźców. Wszelkiego rodzaju zmiany w ustalonym harmonogramie mogą wywoływać u nich lęk, frustrację, a nawet dawać objawy somatyczne, takie jak ból brzucha czy głowy.

Stały punkt dnia to podstawa

Wprowadzając rutynę warto zadbać o to, aby konkretne pory dnia, kojarzone były z bardzo precyzyjnym działaniem. Wieczory zwykle są przeznaczane na higienę i pielęgnację. Dobrze jest zwrócić uwagę, aby czas ten był dla dziecka przyjemny i dobrze mu się kojarzył. Zabawki kąpielowe z pewnością to ułatwią, a przy tym wniosą wartość edukacyjną nawet w tak prozaiczną czynność, jaką jest wieczorna higiena. Przykładem są książeczki wodoodporne, czy zabawki kąpielowe. Mogą być używane nie tylko w czasie kąpieli, ale także w codziennej zabawie. Warto jednak zadbać o to, aby przynajmniej część z nich przeznaczona była wyłącznie do wieczornej rutyny. Będą one wtedy stanowiły punkt stały, który będzie dla dziecka przyjemną motywacją.

Ramowy plan dnia – czy musi być powtarzalny?

Jedną z najważniejszych rzeczy jest, aby zadbać o powtarzalność ustalonego, ramowego planu dnia. Oczywiście wiele sytuacji zależy też od czynników, na które nie mamy wpływu, takich jak: zdrowie maluszka, pogoda czy okazjonalne wyjścia. Ważne jest jednak, aby zaraz po dniu, który był odstępstwem, pojawiło się kilka rutynowych. Dzięki temu maluch zauważy, że chwilowa zmiana nie oznacza całkowitego odwrócenia przyzwyczajeń.

Nie zapominaj!

Wprowadzając stały plan dnia u dziecka, należy uzbroić się w cierpliwość. Nie każdego dnia odniesiesz sukces i nie wszystko pójdzie zgodnie z założeniem, jednak nie należy się poddawać. Niektóre maluchy potrzebują więcej czasu, a inne bardzo szybko dostosowują się do panujących reguł, jednak gwarantujemy, że włożony wysiłek przyniesie oczekiwany rezultat, a Twoje dziecko będzie rozwijać się w odpowiednim tempie.