Mama w podróży - co musisz wiedzieć? - Babyono

Mama w podróży – co musisz wiedzieć?


Świeżo upieczone mamy często obawiają się pierwszej wspólnej podróży z niemowlakiem. Jest to przede wszystkim spore wyzwanie, często związane z wyjazdem na święta lub dłuższy wakacyjny urlop. Jednak jeśli tylko maluch jest zdrowy, nie ma się co wahać, tylko wyruszyć w podróż!

Kiedy zacząć podróżowanie z niemowlęciem?

Najlepszy moment na pierwszy dłuższy wyjazd z niemowlęciem to okres między 3 a 7 miesiącem jego życia. Wcześniej, ze względu na trudny czas oswajania się ze światem, długa podróż może być dla niego szczególnie drażniąca. Z kolei później, po 7 miesiącu życia maluch staje się bardziej ruchliwy i mniej śpiący. Trzeba będzie zatem pomyśleć o zorganizowaniu dla niego różnych atrakcji na czas podróży. Zabierz grzechotki i gryzaczki oraz ulubioną przytulankę.

Jeśli jeszcze nie podróżowałaś z dzieckiem, a planujesz dłuższy wyjazd, przeprowadź najpierw próbę. W czasie weekendu wybierz się z niemowlęciem na krótką wycieczkę i sprawdź, jak znosi podróż. Będziesz wiedziała, czego oczekiwać, a jednocześnie przekonasz się, że musisz być bardzo elastyczna, bo w podróży z dzieckiem najczęściej nic nie przebiega tak, jak sobie zaplanowałaś.

Przed podróżą

Zanim wyruszysz w podróż, idź z niemowlęciem do pediatry, który je zbada i sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do wyjazdu. Poradzi także, jakie leki warto mieć ze sobą. Zadbaj, by w podręcznej apteczce był na wszelki wypadek termometr, preparat przeciwgorączkowy oraz środek przeciwwzdęciowy.

Pamiętaj, żeby zabrać książeczkę zdrowia dziecka, legitymację ubezpieczeniową lub kartę EKUZ oraz numer telefonu do pediatry. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, maluch musi mieć paszport lub tymczasowy dowód osobisty – nawet, gdy będziecie pozostawać na terenie Unii Europejskiej.

Podróżowanie o różnych porach roku

Jeśli panują upały, najlepiej podróżować o poranku albo we wczesnych godzinach wieczornych, kiedy nie jest już tak gorąco. Jeśli pojedziesz autem, to możesz wybrać też jazdę nocą – nie tylko unikniesz upałów, ale i droga będzie raczej pusta. Jest też duża szansa, że dziecko prześpi większość podróży.

Jeśli zamierzasz podróżować zimą, weź pod uwagę, że na pewno podróż potrwa dłużej niż w normalnych warunkach pogodowych – zwłaszcza jeśli pojedziesz autobusem lub pociągiem. Odloty samolotów również mogą być opóźnione, dlatego bądź na to przygotowana.

W samochodzie i autobusie uważaj na włączoną klimatyzację. W czasie upału różnica między wnętrzem pojazdu a temperaturą na zewnątrz nie powinna przekraczać 4 stopni Celsjusza. Zwróć też uwagę, czy nawiew nie jest czasem skierowany na niemowlę. Ubierz dziecko warstwowo, żeby w trakcie podróży móc je w razie czego rozebrać.

Postoje i odpoczynek

Jeśli podróż z niemowlęciem potrwa długo, to powinnaś często korzystać z postojów lub robić krótki spacer, np. przejść się po korytarzach w pociągu. Jeśli na stacji kolejowej maleństwo akurat śpi, wykorzystaj czas na relaks i rozprostowanie się. W wolnej chwili zmień dziecku pieluszkę, a jeśli będzie spocone – przebierz.

Na postojach niech maluch jak najwięcej się rusza – to zapewni Ci względny spokój w podróży. W trakcie odpoczynku lub postoju, daj dziecku jeść i pić, żeby nie robić tego w czasie jazdy, gdy może się ono zakrztusić.

Noclegi

Jadąc na wakacje z maleństwem, wybieraj tylko sprawdzone noclegi. Na pewno słyszałaś nieraz o oszustwach dotyczących ofert noclegowych, dlatego tym bardziej bądź czujna, gdy wyjeżdżasz z niemowlęciem.

Korzystaj tylko z noclegów poleconych przez znajome osoby lub zatwierdzonych przez renomowane serwisy noclegowe. Dowiedz się, czy obiekt nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań, by przyjechać z dzieckiem. Upewnij się, czy na miejscu zastaniesz łóżeczko turystyczne z pościelą oraz krzesełko do karmienia. Przyda się też winda w budynku, która znacznie ułatwi Ci przemieszczanie się.

Torba dla mamy i niemowlaka

Jedną z ważniejszych kwestii w podróży jest też odpowiednie wyposażenie torby dla mamyi niemowlaka. Powinna być ona poręczna i niezbyt ciężka, byś mogła sobie z nią poradzić. Musi zawsze znajdować się w zasięgu ręki, więc np. jeśli będziesz podróżować pociągiem, nie odkładaj jej zbyt daleko.

Torba dla mamy i niemowlaka powinna zawierać pieluszki jednorazowe, nawilżane chusteczki, woreczki na brudne pieluszki, przynajmniej 2 pieluchy tetrowe lub muślinowe i podkład do przewijania. Przydadzą się też produkty takie jak: krem przeciw odparzeniom, chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy, krem ochronny z filtrem UV przeznaczony dla niemowląt – zarówno latem, jak i zimą. Zadbaj o zestaw ubranek za zmianę oraz ciepły kocyk.

Jeśli niemowlę używa smoczków, to zabierz 2 sztuki z łańcuszkiem do przypinania, a dla nieco większego dziecka weź kubek niekapek. Zapewnij zapas prowiantu (np. gotowe dania z warzyw i owoców z plastikowymi łyżeczkami i min. 2 śliniaczkami, ciasteczka dla niemowląt) oraz przegotowaną wodę w termosie oraz niegazowana wodę mineralną i herbatkę. Jeśli karmisz piersią, to zabierz dla siebie zapasowy stanik do karmienia oraz wkładki laktacyjne. Nie zapomnij też przygotować dla siebie pełnowartościowych przekąsek.