Dziecko w podróży - co warto zabrać na samochodową wycieczkę? - Babyono

Dziecko w podróży – co warto zabrać na samochodową wycieczkę?


Rodzice niemowlęcia w pewnym momencie życia maleństwa będą chcieli zabrać je w podróż samochodem. Może to być krótka trasa za miasto, a może też kilkugodzinna wyprawa na drugi koniec kraju. Nie ma znaczenia, czy wybierasz się z maluchem na weekendowy relaks do hotelu, czy w odwiedziny do dalekiej rodziny. Musisz się do tego odpowiednio przygotować.

Kiedy wybrać się w pierwszą podróż samochodem?

Na pierwsze dłuższe podróże samochodem można zdecydować się już po ukończeniu przez malucha 3. miesiąca życia. Wcześniej warto dać maluszkowi czas na oswojenie się ze światem, a mamie na dojście do siebie po porodzie. Pierwsze miesiące to też czas, kiedy rodzice oswajają się ze swoim dzieckiem. Zamiast wybierać się w długą podróż, warto dziecko przyzwyczajać do krótkich przejazdów samochodem. W ten sposób niemowlę przyzwyczai się do odgłosów samochodu i dłuższa wyprawa nie będzie stanowić problemu.

Samochodowa wyprawa z małym dzieckiem dla wielu rodziców początkowo wydaje się misją prawie niemożliwą do wykonania. Powodzenie takiego wyjazdu zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze się do niego przygotujemy. Spokojni rodzice to też spokojne dziecko, dlatego ważne jest aby nie wprowadzać przed wyjazdem napiętej atmosfery. Niektórzy rodzice twierdzą, że najlepszy moment na samochodowe wyjazdy to okres między 3 a 7 miesiącem życia dziecka. To wtedy bobas jeszcze sporo śpi i monotonna podróż nie będzie problemem. Im dziecko jest starsze, tym większy arsenał atrakcji będzie nam potrzebny. Zaplanujmy nasz wyjazd odpowiednio wcześniej i przygotujmy wszystko, co niezbędne.

Podróż z dzieckiem – dobrze się do niej przygotuj!

Wybierając się w podróż samochodem z maluchem, trzeba zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni. To, co może okazać się niezbędne, powinniśmy trzymać blisko siebie. Nie chowajmy torby z przyborami dla dziecka to bagażnika, bo będzie to sprawiać niepotrzebny problem. Konieczne będzie zjechanie na parking lub na pobocze, wyjście z samochodu, poszukanie torby. Zdecydowanie nie jest to opcja, którą polecamy. Zwłaszcza zatrzymywanie się na poboczu ruchliwej drogi może okazać się niebezpieczne. Dlatego warto przygotować samochodowy bagaż podręczny, w którym znajdzie się wszystko, co niezbędne podczas podróży.

Torba i organizer samochodowy

W torbie podróżnej nie może zabraknąć pieluszek jednorazowych, nawilżanych chusteczek, pieluszek tetrowych, podkładu do przewijania, ręczników papierowych, kremu przeciw odparzeniom, ubranek na zmianę (dopasowanych do pory roku) czy kocyka. Warto zapakować też dodatkowe smoczki (jeśli dziecko ich używa), kilka podstawowych lekarstw, chociażby syrop przeciwgorączkowy i przeciwbólowy, a także krem z filtrem UV lub krem na mróz, gdy podróżujemy zimą.

Torba jest rozwiązaniem uniwersalnym, ale świetnie może też sprawdzić się organizer samochodowy. Organizer można zawiesić na tylnym siedzeniu i spakować do niego niezbędne rzeczy. Organizer ma przegródki, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie butelki oraz innych akcesoriów. Z takiego organizera można łatwo wyjąć gryzak dla dziecka lub ulubioną maskotkę. Jest to rozwiązanie proste i tanie, a niezwykle praktyczne. Podczas podróży samochodem taki organizer pozwala na zachowanie porządku.

O tym nie zapomnij – prowiant dla dziecka

Wybierając się podróż samochodem, nie można zapomnieć o prowiancie dla dziecka. To, co zapakujemy jest oczywiście w dużej mierze zależne od tego, na jakim etapie życia jest nasze dziecko i jakie posiłki może jeść. Warto zabrać ze sobą niegazowaną wodę mineralną, przegotowaną ciepłą wodę w termosie i herbatkę dla dziecka. Nie można zapomnieć o ciastkach dla dzieci oraz o daniach w słoiczkach, które w razie potrzeby można dziecku zaserwować podczas przerwy w podróży.

Jeśli zabieramy w podróż mleko modyfikowane, warto zaopatrzyć się w specjalny pojemnik na mleko w proszku. Mleka modyfikowane są najczęściej dostępne w dużych, nieporęcznych opakowaniach. Kłopotliwe może się okazać otwieranie dużej puszki, odmierzanie odpowiedniej ilości proszku, a to wszystko w samochodzie lub na parkingu. Zdecydowanie nie jest to dobre rozwiązanie. Właśnie dlatego w podróży świetnie sprawdzi się pojemnik na mleko w proszku. W takim pojemniku proszek jest bezpiecznie i szczelnie zamknięty, nie musimy obawiać się, że zawilgotnieje. W pojemniku można przygotować pokarm na 4 karmienia, a specjalny dozownik ułatwia aplikację mleka i wsypanie go do butelki z wodą. Wybierając pojemnik, zwróćcie uwagę, czy został on wyprodukowany ze specjalnego tworzywa przeznaczonego do kontaktu z żywnością, nie zawierającego Bisfenolu A.

Przydatny gadżet – samochodowy podgrzewacz do butelek

W podróż z maluszkiem warto zabrać samochodowy podgrzewacz do butelek. Jest to urządzenie, które pozwala w szybki i łatwy sposób podgrzać posiłek dla dziecka. Wystarczy podłączyć je do gniazda zapalniczki. Taki podgrzewacz jest uniwersalny i pasuje do większości butelek dostępnych na rynku. Można w nim podgrzać także gotowe dania w słoiczkach. Dodatkowo taki podgrzewacz do butelek może pełnić rolę termoopakowania, które utrzymuje temperaturę pokarmu przez długi czas.

Samochodowa podróż z maluszkiem nie musi być trudnym wyzwaniem. Najważniejsze to odpowiednio się do takiej podróży przygotować i zadbać o to, żeby dziecku niczego nie brakowało. Warto pamiętać, że zrelaksowany i szczęśliwy rodzic w podróży to też szczęśliwe dziecko