Twoje mleko podane dziecku bezpośrednio z piersi zawsze jest ciepłe i gotowe do spożycia. Jeśli jednak nie możesz od razu podać pokarmu, będziesz zapewne chciała je przechować. Przestrzegając zalecanych przez ekspertów sposobów na przechowywanie mleka matki, zapewnisz swojemu dziecku bezpieczne i jakościowe pożywienie. Dlatego przeczytaj poniższe wskazówki dotyczące odciągania, przechowywania i podgrzewania mleka. Podaruj tym samym swojemu dziecku to, co najlepsze.

Odciąganie mleka za pomocą laktatora

W pierwszej kolejności powinnaś dowiedzieć się, jak najlepiej odciągnąć mleko z piersi. Warto do tego celu kupić odpowiednie urządzenie. Nazywa się ono laktator. Na rynku dostępne są dwa rodzaje laktatorów - ręczne i elektryczne. W poniżej tabeli możesz poznać porównanie obu tych rodzajów.

Rodzaj urządzenia Zalety/Wady Średni koszt
Laktator ręczny Wymaga praktyki w użyciu Może zwiększyć ryzyko infekcji piersi Może wolno odciągać pożywienie Przydatny jest do okazjonalnego odciągania pokarmu To tańsza opcja niż laktator elektryczny Około 60 złotych
Laktator elektryczny Jest prosty w użyciu Może odciągać pożywienie z jednej piersi lub z obu jednocześnie W krótkim czasie odciąga dużo pożywienia Potrzebne jest miejsce do przechowywania Wymaga baterii lub miejsca, aby podłączyć do prądu Od 250 do 500 złotych

Niezależnie od tego, który rodzaj laktatora wybierzesz, przed użyciem pamiętaj o odpowiedniej higienie. Przed odciąganiem pokarmu umyj ręce mydłem i wodą. Sprawdź również, czy wszystkie części urządzenia są czyste. Nie musisz natomiast myć piersi. Jeśli pożywienie przy użyciu laktatora nie będzie płynęło, możesz skorzystać z poniższych wskazówek.

  • Usiądź w spokojnym miejscu i się zrelaksuj. Pomyśl o swoim dziecku.
  • Nałóż ciepłą, wilgotną ściereczkę na piersi.
  • Delikatnie masuj piersi.
  • Delikatnie potrzyj sutki.

Jak prawidłowo przechowywać mleko matki?

Jeśli odciągnęłaś pożywienie z piersi za pomocą laktatora elektrycznego lub ręcznego, powinnaś je teraz odpowiednio przechować. Możesz użyć do tego sterylnego pojemnika. Na rynku dostępne są również specjalne butelki oraz woreczki do przechowywania pokarmu.

Mleko możesz przechowywać w warunkach pokojowych, lodówce oraz zamrażarce. To, którą metodę wybierzesz, zależy przede wszystkim od tego, po jakim czasie zamierzasz dziecku podać pożywienie. Postępuj zgodnie z wytycznymi przedstawionymi w poniższej tabeli.

Miejsce przechowywania Zalecana temperatura Maksymalny czas przechowywania
Warunki pokojowe Od +16 do +25 stopni Celsjusza Od 4 do 6 godzin
Lodówka +4 stopnie Celsjusza (lub nieco niżej) Od 3 do 5 dni
Zamrażarka -18 stopni Celsjusza (lub nieco mniej) Od 6 do 8 miesięcy

Pamiętaj, że przechowywanie mleka w małych ilościach pomaga uniknąć marnotrawstwa. Dlatego napełnij poszczególne pojemniki lub woreczki tak, aby były one równoznaczne z jednym posiłkiem. W końcu Twoje pożywienie jest niezwykle cenne dla Twojego dziecka. To najlepszy posiłek, jaki może od Ciebie otrzymać.

Ponadto, jeśli zamrażasz pokarm, upewnij się, że będzie on odpowiednio oznaczony i opatrzony właściwą datą ważności. Jeśli z kolei przechowujesz mleko w żłobku lub szpitalu, zapisz imię i nazwisko swojego dziecka. Pamiętaj również, że mleko matki rozszerza się, gdy zamarza. Dlatego nie napełniaj pojemników po same brzegi. Co więcej, eksperci zalecają, wyrzucić rozmrożony pokarm, jeśli nie zostanie on spożyty w ciągu 24 godzin. Nigdy nie zamrażaj go ponownie.

Która metoda przechowywania mleka matki jest najlepsza?

Odciągnięty pokarm zachowuje większość wartości odżywczych. Dlatego, jeśli przez dłuższy czas nie będziesz w pobliżu dziecka, będzie to dla niego najlepszym pożywieniem. Mleko z piersi jest lepsze dla dziecka niż to modyfikowane. Jednak świeżo odciągnięte jest lepsze niż przechowywane w lodówce. A to z lodówki jest lepsze niż mrożone.

Zatem świeżo odciągnięty pokarm ma w sobie to, co najlepsze. Ma właściwości zwalczające bakterie, wyższą zawartość przeciwutleniaczy i tłuszczu, niż schłodzone lub zamrożone. Ponadto liczne badania sugerują, że im dłużej przechowujesz mleko, tym traci ono więcej witaminy C.

Jak podgrzać mleko?

Odciągnięty pokarm powinien być podgrzany do temperatury ciała. Czyli 36-37 stopni Celsjusza. Nie podgrzewaj jednak butelki w kuchence mikrofalowej lub piekarniku. W tym pierwszym urządzeniu fale elektromagnetyczne przenikają do pożywienia. Mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Z kolei w tym drugim mleko może podgrzać się nierównomiernie. Część może okazać się zbyt gorąca lub zimna. Co ostatecznie może grozić poparzeniem ust Twojego maleństwa. Ponadto niektóre badania sugerują, że zbyt szybkie podgrzewanie pokarmu może zniszczyć niezwykle cenne przeciwciała, które się w nim znajdują.

Aby uniknąć powyższych zagrożeń możesz zakupić poręczne oraz łatwe w użyciu urządzenie — podgrzewacz do butelek. Użycie go wiąże się z wieloma korzyściami — zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Wiele podgrzewaczy do butelek łączy funkcję podgrzewania i sterylizacji. Dzięki nim posiłek malucha możesz szybko i łatwo doprowadzić do wybranej temperatury. Sprzęty te są dostosowane do większości butelek dla niemowląt oferowanych na polskim rynku. Zważając na powyższe zalety, z pewnością szybko przekonasz się, że jest to obecnie najlepsza opcja do podgrzewania pokarmów.