U każdego malucha przychodzi taki dzień, kiedy zaczynają mu się pojawiać pierwsze ząbki. Okres ząbkowania – bo o tym mowa – często spędza rodzicom sen z powiek. Dzieci są wtedy marudne, niespokojne i płaczliwe. Dobrym sposobem na radzenie sobie z niemowlakiem w tym trudnym czasie jest zakup odpowiedniego gryzaka. Pomaga on w złagodzeniu bólu dziąseł i może zająć dziecko na dłuższy czas. Sprawdź, jakie inne zalety posiada gryzak oraz na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Do czego służy gryzak dla niemowlaka?

Trudno jest przewidzieć, w jakim czasie pojawi się u dziecka ząbkowanie. Każdy maluszek jest inny i każdy może przechodzić przez to w trochę innym czasie. Zazwyczaj jednak dziecku zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki w wieku od 4. do 8. miesiąca. Niezależnie od tego, w jakim czasie ząbkowanie pojawi się u Twojego dziecka – warto dużo wcześniej zaopatrzyć się w odpowiedni gryzak, a najlepiej kilka gryzaków, by dziecko mogło dopasować do siebie ten najlepszy.

Podstawowym zadaniem gryzaka jest złagodzenie bólu i swędzenia dziąseł. Okres ząbkowania jest dla maluszka bardzo trudnym czasem, w którym może być ono rozdrażnione i płaczliwe – gryzak z pewnością uspokoi je. Oprócz tego, że gryzak uśmierza ból, ma także wiele innych zalet. Jedną z nich jest poprawienie koordynacji ruchowej, dzięki czemu dziecko coraz lepiej będzie radziło sobie w chwytaniu i przekładaniu różnych przedmiotów.

Zapewne wielu rodziców wie, czym jest nawyk ssania palców a małych dzieci. Jest to zachowanie niepożądane, którego ciężko jest pozbyć się w późniejszych etapach życia dziecka. Gryzak jest świetną alternatywą do walki z tych niechcianym nawykiem – kiedy dziecko będzie miało swój ulubiony przyrząd do gryzienia i ssania, to nie będzie chciało się już zajmować swoimi palcami. Co więcej, dla wielu maluszków gryzak należy do grupy ulubionych przedmiotów i często z niego korzysta. Dzięki temu dziecko jest czymś zajęte i jest spokojne, przez co rodzice także mogą być spokojniejsi i nie muszą się martwić – zwłaszcza w okresie ząbkowania.

Rodzaje gryzaków dla dzieci

Na rynku można znaleźć całą masę różnych gryzaków dla dzieci. Podstawowe różnice między nimi to materiał, z jakiego są wykonane oraz kształt. Największą popularnością cieszą się gryzaki z żelowym albo wodnym wypełnieniem. W ich wnętrzu znajduje się specjalna substancja (na przykład woda destylowana), którą można schładzać w lodówce. Pozwoli to na jeszcze większą ulgę i zmniejszenie bólu u noworodka. Warto pamiętać o tym, że nie warto martwić się, że dziecko przegryzie takiego gryzaka i substancja wydostanie się na zewnątrz. Nie jest to możliwe, ponieważ gryzaki żelowe zazwyczaj są wykonane z mocnego i odpornego na przegryzienie silikonu.

W sklepach można także znaleźć gryzaki z wypustkami, które jeszcze bardziej pomogą w złagodzeniu bólu u dziecka, ponieważ specjalne wypustki dodatkowo będą masować bolące dziąsła. Dodatkową zaletą takich gryzaków jest to, że w przestrzeń między wypustkami można wlać specjalny żel na ząbkowanie, który jeszcze bardziej zmniejszy ból u maluszka. Warto dodać, że tego rodzaju gryzaki także można schładzać w lodówce, co stwarza je idealnym sojusznikiem dziecka w walce z bolesnym ząbkowaniem.

Sprawdź koniecznie nasze gryzaki z linii ORTHO – które powstały dzięki fachowym konsultacjom stomatologa dziecięcego z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Warte uwagi są także gryzaki z grzechotką, które oprócz tego, że spełniają swoją podstawową funkcję – czyli łagodzą ból u maluszka, to posiadają także wiele innych zalet. Przede wszystkim dzięki grzechoczącym kulkom znajdującym się w środku gryzaka, stają się jeszcze bardziej interesującym przedmiotem dla niemowlaka, przez co ma on jeszcze większą chęć, by z niego korzystać. Taki gryzak oprócz bycia zwykłym gryzakiem staje się także świetną zabawką dla dziecka.

Na rynku można także znaleźć gryzaki, które oprócz tego, że uśmierzają ból u dziecka, to pomagają także w rozwijaniu jego kreatywności i myślenia przestrzennego. Ciekawe kształty, takie jak sześcian, walec czy ostrosłup jeszcze bardziej stymulują umysł dziecka, przez co zachęcają do zabawy. Inną zaletą takich edukacyjnych gryzaków jest to, że dzięki rozbudowanym kształtom, dziecku jest po prostu łatwiej utrzymać je w ręce. To czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi gryzakami z punktu widzenia rodzica.

Wybór gryzaka dla dziecka – bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas wyboru gryzaka dla maluszka, warto wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy dany gryzak posiada wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa oraz czy jest wykonany z bezpiecznych materiałów. Przed zakupem warto upewnić się, że do produkcji gryzaków był używany silikon, który nie zawiera szkodliwego Bisfenolu A. Przed użyciem warto także przeczytać wszystkie zalecenia od producenta. Bardzo ważnym krokiem jest wyparzenie gryzaka w gorącej wodzie przed pierwszym użyciem. Pozwoli to na pozbycie się niechcianych bakterii i drobnoustrojów.