Na świecie właśnie pojawił się mały człowiek. Jednym z wyzwań, przed którymi stajesz jako jego mama, jest karmienie piersią. Mleko kobiece to najlepszy pokarm dla maleństwa. Zawiera wszystkie niezbędne składniki do rozwoju dziecka. Co zrobić, by okres karmienia piersią przebiegał bezproblemowo? Jak powinna wyglądać dieta mamy? Co może pomóc w uregulowaniu laktacji? Jakie są sposoby na złagodzenie dolegliwości w czasie karmienia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co jeść podczas karmienia piersią

Każda mama ma inne zapotrzebowanie na energię. Zmienia się ono w zależności od apetytu, wielkości i wieku dziecka, wskaźnika BMI kobiety i jej poziomu aktywności. Oczywiście wpływ na to ma także fakt, czy karmisz jedno dziecko czy bliźnięta. Dlatego nie ma uniwersalnej liczby kalorii, które powinnaś spożywać codziennie. Najważniejsze, żebyś jadła po prostu… zdrowo.

Dieta mamy karmiącej powinna być przede wszystkim zbilansowana. Oznacza to, że spożywane produkty muszą stanowić źródło niezbędnych składników odżywczych. Podstawą są owoce, warzywa oraz pełnoziarniste pieczywo, płatki czy makaron. W posiłkach nie może zabraknąć chudego białka, które znajduje się na przykład w mięsie kurczaka, rybach, jajach i roślinach strączkowych. Ogromne znaczenie mają również zdrowe tłuszcze. Zawierają je między innymi orzechy, nasiona, awokado i oliwa.  Karmienie piersią może sprawić, że częściej będzie chciało Ci się pić. To normalne, dlatego nie zapomnij o wodzie. Ani Tobie, ani maleństwu nie zaszkodzą też niesłodzone, naturalne soki.

Czego nie jeść w trakcie karmienia piersią? Dietetycy zwracają uwagę na to, by ograniczać spożycie tłustych ryb i kawy. Nie musisz rezygnować z nich całkowicie, ale zachowaj umiar. Ważniejsze jest, żebyś unikała wysoko przetworzonej żywności – zamień ją na dania z pełnowartościowych składników.
 

Biustonosz do karmienia – żeby było wygodnie

W czasie karmienia kluczowa jest wygoda. Każda mama wie, w jakiej pozycji karmienie maluszka jest dla niej najbardziej komfortowe. Nie bez znaczenia jest także biustonosz do karmienia – taki, który nie uwiera, dopasowuje się do kształtu piersi, nie uciska ich i podtrzymuje biust dzięki szerokim ramiączkom oraz odpowiednio wyprofilowanym miseczkom. Funkcjonalność jest bardzo ważna, ale liczy się też estetyka. Biustonosz do karmienia powinien też sprawić, że mama poczuje się dobrze, kobieco, elegancko – w zależności od aktualnej potrzeby.  
Odpowiednio dobrany stanik ma spory wpływ na samopoczucie mamy. Miękki, bezszwowy biustonosz do karmienia nie podrażnia delikatnej skóry.  

Karmienie piersią – problemy

Początki karmienia mogą okazać się trudne. Na szczęście istnieją metody, które pomogą Ci przez to przejść. W przypadku zastoju pokarmu w piersiach ulgę przyniosą ciepłe okłady. Możesz wykorzystać wtedy ogrzany w piekarniku lub mikrofalówce termofor z pestkami wiśni. Rozgrzejesz nim piersi – przewody mleczne rozszerzą się, co ułatwi wypływ pokarmu. Pomocne będą także ciepłe kąpiele i prysznice poprzedzające karmienie. Na zator mleczny dobrym sposobem jest również masaż – przed karmieniem i w jego trakcie delikatnie masuj piersi w kierunku brodawki, by udrożnić kanaliki.

Jeśli dokucza Ci tkliwość i obrzęk piersi, użyj termofora na zimno. Chłodny kompres przyniesie Ci ulgę. Ratunkiem może się okazać okład ze schłodzonego, rozbitego liścia kapusty. To tradycyjna, bardzo skuteczna metoda, ponieważ zawarte w kapuście związki mają działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.

Na początku karmienia może pojawić się także nawał mleczny. To sytuacja, kiedy Twoje piersi produkują więcej pokarmu, niż jest w stanie wypić Twoje maleństwo. Możesz zaobserwować samoistny wypływ mleka z piersi, którą akurat w danym momencie nie karmisz. W zachowaniu higieny pomogą Ci wtedy chłonne i delikatne wkładki laktacyjne. Zmieniaj je regularnie, aby nie zabrudzić bielizny. Jeśli nie chcesz zmarnować ani kropelki swojego pokarmu, sięgnij po kolektor mleka. To specjalny zbiorniczek, który chowasz w biustonoszu do karmienia.

Jak pobudzić laktację

Co zrobić, żeby produkcja mleka w Twoich piersiach ruszyła na dobre? Przede wszystkim pij dużo wody i często przystawiaj dziecko do piersi. Zwróć uwagę na technikę karmienia – czy dziecko we właściwy sposób chwyta brodawkę i czy pozycja nie utrudnia wypływu mleka. Możesz sięgnąć po herbatki na laktację. W ich skład wchodzą zazwyczaj zioła – anyż, kozieradka, owoce kopru czy kminek zwyczajny. Wspierające działanie mają też preparaty przygotowane na bazie słodu jęczmiennego.

Twoim pomocnikiem może zostać laktator. Pomoże Ci wyregulować laktację, a potem zapewnić zapas mleka, kiedy Ty wyjdziesz na spotkanie albo do pracy, a z dzieckiem zostanie tata lub inny opiekun. Jaki laktator wybrać? Na rynku znajdziesz różne modele. Zastanów się, czy wygodniejszy będzie dla Ciebie laktator ręczny czy laktator elektryczny. Ten pierwszy przyda się, jeśli będziesz korzystać z niego sporadycznie. Aby zadziałał, najczęściej konieczne jest użycie obu rąk. Potrzebujesz też więcej czasu, aby odciągnąć pokarm. Natomiast laktator elektryczny działa efektywnie i szybko – możesz skorzystać z niego na przykład w czasie przerwy w pracy.  Możesz zdecydować się na lekki, przenośny laktator z ładowanym akumulatorem. Ten typ urządzenia pozwoli Ci odciągnąć mleko z dala od źródła prądu – na spacerze czy w trakcie wycieczki. Do wyboru masz także modele na jedną pierś i laktatory podwójne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora? Przede wszystkim określ dokładnie swoje własne oczekiwania. W przypadku laktatora elektrycznego sprawdź, czy urządzenie ma regulowaną siłę ssania i różne tryby pracy. Dzięki temu dopasujesz go do swoich potrzeb – w zależności, czy akurat chcesz pobudzić proces laktacji, czy zależy Ci na wydajnym poborze pokarmu. Liczy się również konstrukcja laktatora – im mniej części, tym lepiej. Chodzi o to, abyś mogła go łatwo i szybko złożyć, użyć, a potem umyć. Nie bez znaczenia jest separacja mediów, czyli lejki i zaworki zapewniające, że mleko jest zbierane w sposób higieniczny i bezpieczny. Zwróć uwagę na elementy ułatwiające użytkowanie sprzętu – czytelny wyświetlacz, duże przyciski, dołączoną do zestawu butelkę czy lejki w różnym rozmiarze.

Szczęście mamy i dziecka

Karmienie piersią powinno odbywać się w zgodzie z potrzebami dziecka, ale Twój komfort też się liczy. Dlatego nie wahaj się skorzystać z rozwiązań, które pomogą Ci poradzić sobie z ewentualnymi problemami. Życzymy Ci, żeby czas karmienia Twojego maleństwa był harmonijny i spokojny.