Książeczki sensoryczne dla niemowląt - sklep

Książeczki sensoryczne Babyono

Książeczki sensoryczne

Książeczki sensoryczne wspomagające rozwój dziecka

Różnego rodzaju zabawki sensoryczne są doskonałym sposobem na stymulowanie rozwoju dziecka od pierwszych dni jego życia. Wśród nich są książeczki, które pełnią wiele funkcji i doskonale sprawdzają się w zabawie i nauce.

Czym jest książeczka sensoryczna?

Książeczka sensoryczna jest to zabawka, która ma formę książki i ma na celu stymulację rozwoju dziecka. Ma różne nazwy, np. książeczka dotykowa lub manipulacyjna. Z uwagi na przeznaczenie wykonuje się ją z naturalnych, miękkich, lekkich, przyjemnych w dotyku materiałów o różnych fakturach, które mają zaciekawić dziecko i zainspirować. Maluszek może się nią bawić, szarpać i gryźć, dlatego ważna jest łatwość utrzymania jej w czystości i wyprania.

Pierwsza książeczka

Zabawki interaktywne mogą towarzyszyć dziecku od pierwszych dni życia. Książeczki dla niemowląt są bezpieczne i praktyczne, wykonane z miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów. Nadają się do zabawy w łóżeczku i do oglądania obrazków z rodzicami.

Małe dziecko widzi przede wszystkim kolory, dlatego pierwsze książeczki utrzymane są zwykle w zdecydowanie kontrastowych barwach, np. biało –czarnych. Wywołują zaciekawienie i budzą zainteresowanie, pobudzając umysł do rozwoju. Obrazki są proste, wyraźne i piękne. Książeczki dla niemowląt wyposażone są często w dodatkowe elementy dotykowe, np. szeleszczące „kartki” i różne faktury materiału. Duże wzory i wyraźne kolory doskonalą zmysł wzroku i postrzegania. Wielkość książeczki jest dostosowana do rączek maluszka, by rozwijać sprawność paluszków oraz uczyć chwytania. Książeczki dla niemowląt okazują się niezwykle pomocne w nauce poznawania świata, np. rozróżniania kolorów, kształtów, obrazków, a następnie nazywania przedmiotów lub zwierząt.

Nauka przez zabawę

Książeczka sensoryczna nadaje się również dla nieco większych dzieci. Wzbogacona jest o więcej elementów dodatkowych, które sprawiają, że jej oglądanie staje się przygodą pełną niespodzianek. Pojawiają się w niej np. lusterka, wstążki, elementy do przyczepiania, sznurowadła do wiązania bucika, zamki do zapinania i inne. Zabawka w pełni absorbuje dziecko, rozwija zdolności logicznego myślenia, kreatywnego rozwiązywania zadań, pobudza wyobraźnię, kształtuje umiejętności przydatne w życiu oraz zawiera wiele ćwiczeń manualnych.

Zalety książeczek sensorycznych

Obecnie dzieci mają mnóstwo zabawek, jednak książeczka sensoryczna jest najlepsza, żeby pobudzić ich rozwój psychofizyczny. Ma szereg zalet:

-zabawia –książeczka jest zabawką, która ma wiele elementów przykuwających uwagę dziecka,

-rozwija –pobudza rozwój umiejętności, np. manualnych, wzrokowych, słuchowych,

-wycisza –zabawa książeczką skupia uwagę maluszka i je wycisza,

-edukuje –u nieco starszych dzieci jest pomocna przy wspieraniu praktycznych umiejętności,

-integruje –książeczka przydaje się podczas wspólnej zabawy.

Książeczki sensoryczne to nie tylko zabawki, które sprawiają wiele radości naszym dzieciom, ale również doskonałe narzędzia wspomagające ich rozwój psychiczny i fizyczny.