Ile powinno przybierać na wadze niemowlę? - Babyono

Ile powinno przybierać na wadze niemowlę?


Kontrola parametrów wzrostu i wagi niemowlęcia ma kluczowe znaczenie dla oceny stanu jego zdrowia. Od pierwszych dni życia jedną z najistotniejszych informacji, które wpływają na diagnostykę zdrowia niemowląt jest właśnie ich waga. O harmonijnym rozwoju niemowląt możemy mówić wówczas, gdy przyrost wagi jest prost proporcjonalny do wzrostu. Należy przy tym pamiętać, że parametry te są zależne indywidualnych predyspozycji genetycznych niemowląt. Ponadto, ważny jest również sposób odżywania niemowlęcia.

W jaki sposób sprawdzić, czy przyrost wagi u niemowlęcia jest prawidłowy?

Lekarz przy ocenie stanu zdrowia niemowlęcia bierze pod uwagę tzw. krzywą rozwoju, którą porównuje z siatką centylową. Wszelkie odchylenia od normy są przez niego skrupulatnie monitorowane. Na końcu książeczki zdrowia dziecka znajduje się siatka centylowa, którą możemy posłużyć się, gdy niepokoi nas zbyt szybki lub zbyt wolny przyrost wagi dziecka.

Aby w domowych warunkach kontrolować wagę dziecka, warto zaopatrzyć się w wagę.

Waga dla niemowląt to urządzenie, dzięki któremu komfortowo i szybko możemy zważyć dziecko, po czym porównać wynik z powszechnie przyjętymi normami:

 • 1 miesiąc życia: 3 kg- 5 kg
 • 2 miesiąc: 4 kg- 6,5 kg
 • 3 miesiąc: 4,5 kg- 7,5 kg
 • 4 miesiąc: 5 kg- 8,5 kg
 • 5 miesiąc: 6 kg- 9,5 kg
 • 6 miesiąc: 6 kg – 10 kg

Warto zaznaczyć, że powyższe zestawienie jest orientacyjne. Dziewczynki są zazwyczaj lżejsze od chłopców. Przyrost wagi dziecka u niemowląt wynosi do 200 g na tydzień. Nie powinien być również niższy niż 150 g. Od 5. miesiąca przyrost ten wynosi ok. 90 -150 g na tydzień, a więc zmniejsza się stopniowo. W pierwszym roku życia maluch przybiera na wadze średnio ok. 7 kg.

Będąc w posiadaniu wagi dla niemowląt możemy rozpocząć notowanie obserwacji. Pamiętajmy również o uwzględnieniu również sposobu i czasu karmienia niemowlęcia.

Waga dla niemowląt jest urządzeniem precyzyjnym i zaprojektowanym tak, aby jego użytkowanie było komfortowe zarówno dla maluszka, jak i rodzica.

Odchylenia od norm wagowych wiążą się nierzadko z przebytymi przez niemowlę chorobami takimi jak infekcje lub anemia. Niewątpliwie waga niemowlęcia wpływa na rozwój aparatu ruchu. Zjawiskiem niepożądanym jest zarówno niedożywienie, jak i przekarmianie dziecka. Wpływ na nieprawidłowy przyrost wagi u niemowlęcia mają często alergie pokarmowe lub problemy metaboliczne.

Sposoby na wzrost wagi u niemowlaka

Specjalista, który podejrzewa, że na małą wagę dziecka mają wpływ czynniki chorobowe, zleci wykonanie szeregu badań diagnostycznych, m.in.: badanie kału, moczu, krwi. Nierzadko wykonuje się również badanie składu ciała.

Po zdiagnozowaniu przyczyn niedożywania u niemowlęcia rodzice powinni bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Jest bardzo prawdopodobne, że zaleci on ubogacenie mleka o dodatkowe składniki odżywcze, a co za tym idzie- zwiększenie kaloryczności posiłku. Na rynku dostępne są liczne preparaty, które pomogą dziecku zwiększyć masę ciała.

Butelki dla niemowląt- kiedy karmienie piersią jest niemożliwe

Karmienie piersią nie zawsze jest możliwe (nietolerancja przez dziecko laktozy lub mama stosuje farmaceutyki w chorobach tarczycy czy chorobach psychicznych).

Każdy rodzic karmiący dziecko w sposób mechaniczny, powinien być wyposażony w odpowiednie butelki dla niemowląt. Warto nabyć butelki wyposażone w rodzaj smoczka, który ułatwia maluszkowi komfortowe jedzenie. Najlepiej dobrać smoczek, który kształtem najbardziej przypomina pierś mamy. Użytkowanie butelek o większej pojemności powinno być skorelowane z kolejnymi etapami rozwoju dziecka. Ponadto, przy wyborze butelki dla niemowląt należy zwrócić szczególną uwagę na to rodzaj surowca, z którego jest ona wykonana. Zaleca się używanie butelek, które są wolne od bisfenolu-A. Poprzez przemyślany wybór butelki dla niemowląt można również zapobiec powstawaniu kolek i zredukować prawdopodobieństwo występowania gazów w jelitach.

Rodzicie karmiący niemowlę w sposób mechaniczny często nabywają podgrzewacz do butelek. Dzięki niemu ogrzewamy wodę do przygotowania mleka. Butelkę podgrzewamy w gorącej wodzie w podgrzewaczu, uprzednio ustawiając odpowiednią temperaturę.

Podgrzewacz do butelek możemy zabrać w podróż, aby bezpiecznie i szybko podgrzać dziecku posiłek. Ponadto jest bardzo przydatny podczas karmienia nocnego- błyskawicznie i równomierne podgrzeje zawartości butelki.

Opracowanie schematu karmienia jest procesem, który klaruje się po wielu godzinach prób i nierzadko- licznych niepowodzeniach. Metody karmienia dziecka są procesem indywidualnym i zależą od wielu czynników, między innymi od:

 • kondycji psychofizycznej mamy i zażywanych przez nią farmaceutyków,
 • tolerancji pokarmowej dziecka,
 • chorób i dolegliwości niemowlęcia,
 • wagi niemowlęcia,
 • indywidualnych preferencji dziecka,
 • zaleceń lekarskich

Normalizacja wagi niemowlęcia

Wizyta u lekarza jest bezsprzecznie konieczna, jeśli wzrost lub waga dziecka odbiega od normy. Nie zawsze jednak odchylenia od normy oznaczają poważne problemy zdrowotne. Niezależnie od wszystkiego- warto nasze obserwacje skonsultować ze specjalistą, który pomoże nam opracować zindywidualizowany schemat odżywania dziecka. Duże znaczenie ma tu nie tylko rodzaj pokarmu, ale również regularność jego podawania.