Ile mleka wypija noworodek? Jak należy je przechowywać? - Babyono

Ile mleka wypija noworodek? Jak należy je przechowywać?


Brzoskwinia, czereśnia, orzech włoski, jajo kurze… Choć noworodek, czyli dziecko od momentu narodzin aż do ukończenia czterech tygodni (w przybliżeniu – miesiąca) życia, powinno trzymać się od tych produktów z daleka, obiekty te mają niebagatelne znaczenie dla jego dobrostanu. Mowa tu o objętości żołądka nowo narodzonego dziecka, którą można porównać do jednego z tych artykułów spożywczych – w zależności od etapu rozwoju malucha. I tak, w pierwszej dobie życia brzuszek dziecka ma pojemność nie większą, aniżeli średniej wielkości czereśnia (5-7 ml), aby po dwóch dniach, w trzeciej dobie życia, osiągnąć wielkość przeciętnego orzecha włoskiego (22-27 ml) [1].

Z kolei w siódmej dobie życia żołądek noworodka wielkością przypomina już niewielką brzoskwinię (45-60 ml), natomiast w dniu trzydziestym – jajko kurze (80-150 ml). Jak widać, tylko w pierwszym tygodniu życia brzuszek malucha powiększa swoją objętość nawet pięciokrotnie. Z kolei już po miesiącu od narodzin dziecko ma żołądek, który może pomieścić nawet 30 razy więcej, aniżeli w pierwszym dniu. Do tak dynamicznie zmieniającej się sytuacji i błyskawicznie rosnącego zapotrzebowania energetycznego mama musi oczywiście dostosować swoje działania. Jeśli karmi niemowlę pokarmem naturalnym, sprawa jest prostsza – organizm matki do tego wzrastającego popytu po prostu sam się dostraja.

Żywienie noworodka – niezbędna dobra organizacja

Z kolei w przypadku mleka modyfikowanego sytuacja może być nieco trudniejsza do opanowania. Niezbędne są dobra organizacja i porządek, w utrzymaniu którego z pewnością pomagają takie przyrządy i akcesoria, jak pojemnik na mleko w proszku czy też podgrzewacz do butelek. Warto też zaopatrzyć się w niezastąpione podczas spacerów oraz podróży uniwersalne termoopakowanie, które pozwoli utrzymać pożądaną temperaturę pokarmów (zarówno w butelkach, jak i słoiczkach) przez okres nawet kilku godzin.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wysokiej jakości pojemnik na mleko w proszku – bardzo przydatny produkt, do którego można przesypać mleko z nieporęcznego wielkiego opakowania, w jakim jest sprzedawane. Pamiętajmy, że jeśli podajemy dziecku pokarm bezpośrednio z takiej megapaki, może on chłonąć wilgoć z powietrza i podlegać zbryleniu, a także wietrzeć. Dobry pojemnik na mleko w proszku BabyOno umożliwia natomiast higieniczne przechowywanie i łatwe przygotowywanie wcześniej przygotowanych porcji mleka – bez konieczności każdorazowego odmierzania proszku. A to bardzo ułatwia życie zarówno młodym rodzicom (np. w nocy, w czasie wyjścia do znajomych), jak i osobom, które zajmują się ich dzieckiem tylko od czasu do czasu.

Ważny może okazać się też nie tylko podgrzewacz do butelek BabyOno, umożliwiający zarówno precyzyjne podgrzewanie pokarmu w butelkach oraz dań w słoiczkach, jak i wyparzanie smoczków, ale i woreczki do przechowywania (mrożenia) naturalnego pokarmu mamy. Akcesoria te, podobnie jak produkowany przez nas pojemnik na mleko w proszku, nie zawierają rakotwórczych substancji typu bisfenol A czy bisfenol S.

Mamom karmiącym naturalnie przydać się mogą również osłonki na piersi, zapobiegające ich pogryzieniu przez malucha, a także laktatory – ręczne bądź elektryczne. Ich podstawowa funkcja to odsysanie pokarmu (który następnie może być przez kilka dni przechowywany w lodówce) przed wyjazdem bądź wyjściem mamy do pracy, ale sprawdzają się również jako narzędzie stymulujące laktację.

Ile mleka potrzebuje małe dziecko?

Bardzo wielu rodziców zastanawia się, ile razy dziennie dziecko powinno zostać nakarmione. Na jak długo wystarczy mu podana porcja? Przyjmuje się, że noworodek może domagać się pokarmu nawet 12 razy na dobę. W przypadku mleka modyfikowanego jest to przeważnie 7-8 razy na dobę.

Warto jednak pamiętać, że mleko modyfikowane jest trawione przez młody organizm wolniej, aniżeli pokarm naturalny, przez co zapewnia maluchowi poczucie sytości na dłużej. Z tego względu część młodych mam, które w ciągu dnia karmią niemowlę piersią, na noc, by dziecko pospało dłużej, podaje mu butelkę z mlekiem modyfikowanym. A do jego przechowywania stosuje odpowiedni pojemnik na mleko w proszku.

Wyprawka dla niemowlaka – co jeszcze jest niezbędne?

Kwestia właściwego przygotowywania posiłków i żywienia dziecka, a także bezpiecznego przechowywania pokarmów, jest oczywiście bardzo istotna, jednak warto zwrócić uwagę również na inne aspekty wspólnego życia noworodka oraz jego rodziców. Pojemnik na mleko w proszku czy też podgrzewacz do butelek to dopiero początek długiej listy produktów, w jakie warto się zaopatrzyć w związku z przyjściem na świat dziecka – najlepiej jeszcze zanim to się stanie.

Wielu rodziców nie wyobraża sobie opieki nad niemowlęciem bez takich akcesoriów, jak elektroniczna niania, monitor oddechu, mata do zabawy, pływający termometr do kąpieli, aspirator do nosa, mokre chusteczki czy też zabezpieczenia do szafek oraz rogów mebli. Inne przydatne produkty, jakie możemy nabyć w e-sklepie BabyOno to np. śliniaki z długim rękawem, wielofunkcyjne śliniaki-apaszki, a także śliniaki-kangurki z kieszonką wyłapującą spadające okruszki.


[1] Ile mleka wypija noworodek? KP, KPI, MM – przewodnik i tabela (Medsowa)