Czat z polożną Karoliną Woźniczak - Babyono

Czat z polożną Karoliną Woźniczak


Pytanie 1: Jeszcze odnośnie kolek. Czy Espunisan to to samo co Bobotic? Bo substancje czynną ma taką sama z tego co czytałam a polecano nam że jest świetny… Espumisan działa słabo. Bierzemy również Delicol ale meczymy sie, poskurczamy nóżki dalej, naprężamy się, prostujemy itd.
Odpowiedź: Wszystkie preparaty na bóle brzuszka, wzdęcia mają ten sam preparat Simetikon, tylko w różnej dawce/ zawartości. Stąd jeden z nich może lepiej wpływać noworodka. Można też spróbować Espumisan 100, który jest odpowiednikiem niemieckiego preparatu Sab Simplex.
Pytanie: Właśnie ten Espumisan 100 używamy
Odpowiedź: Każdy preparat może inaczej działać na niemowlaka, więc jeśli ma Pani sprawdzony Bobotic i pomaga to należy go stosować.

Pytanie 2: Witam,6 tygodni temu urodziłam pięknego synka, zostało mi jednak ładnych parę kg. Czy mogę już zacząć ćwiczyć na siłowni?
Odpowiedź: Jeżeli chodzi o ćwiczenia siłowe zalecam je jednak zastosować w późniejszym etapie – 4-5 msc. po porodzie. Nie wykluczam jednak fitnessu, jogi, basenu. Jeśli jest Pani po konsultacjach z lekarzem i wszystko jest w porządku, połóg jest w zupełności zakończony to nie widzę żadnych przeciwwskazań. Jeśli uprawiała Pani przed ciążą jogging to jak najbardziej może Pani od tego rozpocząć swoje ćwiczenia.
Pytanie: A czy tabletki odchudzające jakieś naturalne np. Pepiryne wchodzą w grę przy karmieniu piersią ? zaszkodzą dziecku? Tzn. Piperyne forte , tak nazywa się ten suplement
Odpowiedź: Odradzam wszelkie specyfiki odchudzające. Najlepszą metodą jest karmienie piersią. Raczej zalecałabym aktywność fizyczną.
Pytanie: czyli mogłyby zaszkodzić dziecku?
Odpowiedź: Istnieje taka możliwość.

Pytanie 3: Gdy wychodzą dziecku ząbki to jest możliwe, ze kupki są rzadkie i często robione?
Odpowiedź: Ząbki raczej nie mają na to wpływu. Ząbkowanie ma znikomy wpływ na konsystencje stolca. Jeżeli nadal karmi piersią to czy wprowadziła Pani nowe produkty? Większy wpływ na to ma nowa dieta dziecka lub nowe produkty.
Pytanie: Piersią nie karmie, również nic nowego dziecku nie wprowadzałam do diety, więc jaka może być przyczyna ?
Odpowiedź: Jeżeli rzadka kupka nie trwa dłuższy czas to nie należy się martwić. Jeżeli jednak nie zaobserwuje Pani żadnej poprawy i nadal będą luźne stolce i dolegliwości bólowe niemowlaka to proszę skonsultować się z pediatrą.
Pytanie: A czy jest możliwe, ze to od prawdziwego mleka? Zrobiłam kasze mannę synkowi ale zjadł z 3-4 łyżeczki.
Odpowiedź: Mleko naturalne może wpłynąć na konsystencje stolca, jednak jeśli zdarzyło się to tylko raz czy dwa razy i dziecko nie ma żadnych bólów to na ten moment nie ma problemu do zmartwień.
Pytanie: A kiedy można wprowadzić dziecku mleku 2% ?
Odpowiedź: Zazwyczaj jest ono polecane w wieku 2-3 lat.

Pytanie 4: Witam moja córeczka ma 8miesiecy jest karmiona mlekiem modyfikowanym bebilon 2 pediatra powiedziała aby podawać co drugi dzień witaminę d czy mogę podawać malej ta witaminę mimo ze ma ja również w mleku? Nie chciałabym przedawkować o ile da sie w ogóle. Wiadomo teraz są tez słoneczne dni. Podawać czy nie? I jeżeli tak to jak długo?
Odpowiedź: Babyono Witamina D może być nadal stosowana przy karmieniu modyfikowanym. Dawka, którą Pani podaje nie jest możliwa do przedawkowania, można ją ze spokojem podawać do 3-4 roku życia dziecka, chyba, że pediatra zaleci inaczej. Niemowlęta nie powinny być bezpośrednio narażone na promienie słoneczne. Dawka, która przenika przez promienie nie jest wystarczająca dla dziecka, dlatego zalecana jest suplementacja witaminą D.

Pytanie 5: Moja kuzynka ma syna (22 miesięcy ma) i chciała by wiedzieć kiedy u dzieci rozwijają się mowa. Mówi mama, tata, baba, ciocia, kawa i tyle. Kuzynka by chciała wiedzieć czy to za wcześnie bardzo sie martwi.
Odpowiedź: U każdego dziecka rozwój mowy przebiega w innym etapie. Synek jest w takim okresie, że najważniejsze słowa używa. Na razie dziecko jeszcze jest małe i nie powinno się zmuszać do mowy, proszę dużo do niego mówić, czytać. Jednak na tym etapie nie powodu do zmartwień.

Pytanie 6: A co to może być jak 15msc dziecko ma „wysypkę, pokrzywkę” z jednej strony ciałka?  Na ręku, brzuszku i nodze i z jednej strony.
Odpowiedź: Ciężko jest ocenić wysypkę, nie widząc jej. W takich przypadkach polecam wizytę u pediatry lub u dermatologa dziecięcego. Czy zmieniała Pani proszki do prania? Czy wprowadziła Pani jakieś nowe produkty? Czy zaobserwowała Pani, że wysypka nieprzyjemne doznania w postaci świądu? Jak długo wysypka utrzymuje się na ciele dziecka?

Pytanie 7: Mleko NAN PRO 2znika z półek, mały ma 6msc na jakie mleko najlepiej przejść?
Odpowiedź: Istnieje wiele zamienników mleka modyfikowanego. Najlepiej, aby skonsultowała to Pani z pediatrą. Na pewno nowego mleka nie można wprowadzać od razu. Proszę wprowadzać mleko systematycznie, łączyć nowy produkt jeszcze ze starym mlekiem. Mleko, które Pani wymieniła jest dość powszechnym produktem, zalecam zamówienie w aptece, powinno nie być problemu z dotarciem mleka.
Pytanie: Niestety je wycofują i zostanie tylko OPTIPRO które nie pasuje synkowi, ale udam sie dziś do pediatry 😉

Pytanie 8: Moja 3 miesięczna córka potrafi spać na świeżym powietrzu nawet po 6 godzin przy czym w domu jej sen trwa około 30 minut. Oczywiście po takiej długiej drzemce nje chce spać w nocy. Czy to normalne czy cos z tym robić?
Odpowiedź: Maleństwo tak dobrze jeszcze nie odróżnia dnia d nocy, więc można córeczkę wybudzać w trakcie dnia. Zazwyczaj jeżeli niemowlaki śpią w ciągu, nie wymagają tyle snu w nocy. Na świeżym powietrzu dzieci śpią lepiej niż w domu, więc jest to całkowicie normalne.

Pytanie 9: Czy witaminy dla kobiet karmiących mogą zostać takie jak w czasie ciąży? Czy przyjmowanie przez mamę karmiącą DHA daje coś dziecku. 
Odpowiedź: Zależy jakie witaminy Pani stosuje, większość z nich można podczas karmienia nadal używać. Jak najbardziej DHA można zażywać zarówno podczas ciąży, jak i karmienia piersią. Między innymi dobrze wpływa na rozwój mózgu noworodka.
Pytanie: Vitaminer z DHA lub Femonovit z DHA przyjmuję
Odpowiedź: Są to standardowe leki, które może Pani kontynuować. Najlepsze są naturalne witaminy tj. owoce i warzywa, którymi proszę się wspomagać.

Pytanie 10: Pani Karolino, czy oprócz filiżanki słabej kawy można w trakcie karmienia piersią pić yerba mate?
Odpowiedź: Podobnie jak kawa jedna filiżanka yerba mate nie będzie miała negatywnego wpływu na dziecko. Najlepiej wypić ją, kiedy dziecko jest już po karmieniu, wtedy nie będzie ono nadaktywne.

Pytanie 11: Witam, chciałam zapytać o suplementację kwasu foliowego. Kiedy rozpocząć przed planowanym zajściem w ciążę?
Odpowiedź: Babyono Tak naprawdę kobiety powinny przyjmować przez cały czas kwas foliowy, nie tylko podczas planowania ciąży. Jeżeli jeszcze Pani nie zaczęła to polecam przynajmniej rok przed planowaną ciążą.

Pytanie 12: Czy można pić kawę w trackie karmienia piersią?
Odpowiedź: Babyono Jedna filiżanka słabej kawy nigdy nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Najlepiej już po karmieniu piersią, kiedy maluszek jest już spokojny.
Pytanie: Dziękuję za odpowiedź! Jakie produkty odżywcze Pani zdaniem, tudzież suplementy diety powinna przyjmować kobieta planująca ciążę?
Odpowiedź: Polecam Femibion, ponieważ jest to kompleks witamin, który ma czynnik wchłaniający kwas foliowy, zawiera też kwasy Omega 3. Należy go stosować w trakcie ciąży oraz w trakcie karmienia. W czasie letnim i wiosennym zalecam również wspomaganie naturalnymi witaminami – warzywami i owocami.

Pytanie 13: Do którego roku podaję się dziecku witaminę D?
Odpowiedź:  Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka a ze względu na niedobory tej witaminy zalecane jest przyjmowanie w okresie przedszkolnym a nawet szkolnym.

Pytanie 14: Chciałabym bardzo dobry krem na spękane sutki przy karmieniu jaki to?
Odpowiedź: Jest mnóstwo kremów dostępnych na rynku jeśli chodzi o profilaktykę ochrony i leczenia brodawek natomiast polecam w czystej postaci lanolinę robioną na zamówienie w aptece bądź preparaty na jej bazie np.: Purelan, Lansinoh hpa lanolin lub inny preparat Solcoseryl oraz Pani naturalne mleko z piersi.

Pytanie 15: Mam pytanie Karmię synka piersią. Polubił sobie prawą. Gdy go przy stawiam do lewej jak jest głodny tez possie. Problem polega na tym, że lewa pierś na drugi dzień boli, brodawka trochę opuchnie , na otoczce brodawki pojawia się żyłka i boli. Tak boli ze nie dam rady go przystawi  do tej piersi. Parę dni i się uspokaja i znów to samo. Nie chce stracić pokarmu w tej piersi. Bo jest go nie wiele w tej piersi. Proszę o pomoc.
Odpowiedź: Ciężko mi postawić trafną diagnozę nie widząc dokładnie problemu bo najlepiej jest jak można zobaczyć pierś, sposób przystawiania i ssania ale postaram się choć trochę ułatwić sprawę. Przede wszystkim jak synek jest głodny za każdym razem najpierw niech Pani podaje mu lewą pierś ale przed podaniem proszę ją właściwie przygotować czyli np. ogrzać i delikatnie wymasować co ułatwi wypływ mleka. Proszę spróbować zmienić pozycje karmienia niektóre znacznie ułatwią wypływ mleka i mogą bardziej odpowiadać maluszkowi dzięki czemu będzie chętniej jadł. Polecam zamówić sobie wizytę położnej laktacyjnej która z pewnością pomoże. Jeśli miałoby to Panią uspokoić miałam pacjentki które karmiły tylko jedną piersią nawet rok bez najmniejszych problemów.

Pytanie 16: Witam moja córka ma 3 tygodnie i duży problem z kupcią bardzo mocno musi cisnąć, żeby ja zrobi czytałam ze to normalne ale czy mogę jej pomoc bo biedactwo tak się meczy, a druga kwestia ze bardzo zaczęła ulewa chyba jest troszku przekarmiona ale jak odstawiam od piersi to jest straszny krzyk.
Odpowiedź: Czy podczas wydalania stolca zaobserwowała Pani by córeczka płakała czy tylko się mocno pręży? Bo jeśli tak to oczywiście trzeba maluszkowi pomóc by nie cierpiało zaczynając od wprowadzenia do Pani diety pewnych produktów bogata w błonnik np. śliwki suszone , mieszane pieczywo lub kompot z jabłek dzięki czemu powinno ułatwić córeczce wypróżnianie. Oprócz tego polecam probiotyki dla niemowląt np. Biogaję na lepszą pracę jelit i ciepłe okłady oraz masaże brzuszka. Po karmieniu można układać maluszka na brzuszku. Jeśli chodzi o ulewanie proszę zwrócić uwagę czy wpłynęło to na utratę masy ciała? I jaka jest ilość ulewania? Jeśli maluszek nie traci na masie i ulewanie nie jest po każdym karmieniu ilość tzw. łyżki stołowej proszę się nie martwić są to fizjologiczne ulewania i mijają w okresie 4-5 miesięcy czasem szybciej. Zawsze może Pani wykonać usg przełyku i brzuszka w celu wykluczenia refluksu jeśli zajdzie taka konieczność. Pozdrawiam serdecznie:)

Karolina Woźniczak

położna

Absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu – kierunku Położnictwo na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Doświadczenie zdobywała pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Położniczym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ul. Polnej, jako położna środowiskowa w Położniczym Ośrodku Medycyny Środowiskowo-Rodzinnej oraz prowadząc zajęcia w szkołach rodzenia w Poznaniu. Aktualnie jest w trakcie specjalizacji neonatologicznej i specjalizacji ginekologiczno-położniczej. Zainspirowana chęcią pomocy kobietom w ciąży założyła Bezpłatną Szkołę Rodzenia „Bambino”. Zdobyte umiejętności i wiedze przekazuje młodym rodzicom, uczy ich jak wykorzystać nabyte umiejętności w praktyce, aby ciąża, poród i opieka nad dzieckiem były niezapomnianym przeżyciem.