Czat z dietetykiem - Babyono

Czat z dietetykiem


1. Dzień dobry, za 4 dni moja córcia kończy 6 m- cy. Od 4 m-ca rozszerzamy dietę – bardzo powoli. Dostaje zawsze najpierw pierś, a później jakiś dodatek (warzywo lub owoc) i idzie nam to całkiem sprawnie. Problem pojawił się przy kaszce. Zgodnie z ustaleniami z pediatrą po skończonym 5 m-cu dostała troszkę czystej-bez dodatków kaszy manny. Nie za bardzo jej to pasowało, ale pomyślałam, że pierwszy dzień, że może nie taka pogoda – przekona się z czasem. Jednak z czasem było coraz gorzej. Po tygodniu uznałam, że to nie ma sensu, bo po 1 – szej łyżeczce był już foch, a przede wszystkim Mała zaczęła ulewać, co wcześniej praktycznie nie miało miejsca. Nie dużo bo maksymalnie ok 1 łyżeczki do cukru, ale praktycznie po każdym posiłku było ulewanie. Na kilka dni odstawiliśmy mannę i było ok. Stwierdziłam, że może manna jest za ciężka i spróbujemy z kaszką ryżową, ale sytuacja powtórzyła się i po kilku dniach odstawiłam w ogóle kaszę-od wczoraj jemy tylko pierś i warzywo lub owoc. Proszę o podpowiedź czym to może być spowodowane i jak postępować dalej? Czy zaczekać jeszcze z kaszą? Czy może inną jakaś podać? Bardzo proszę o pomoc! Ps. Dodam, iż obie kasze były robione na wodzie.

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Wycofałabym kaszki i poczekałabym jeszcze miesiąc, aby sprawdzić czy ma rozwinięty układ pokarmowy. Po miesiącu zaczęłabym od kaszki bezglutenowej np. kukurydzianej, bądź Sinlac. Przemyciłabym ją w warzywach, w owocach lub pomieszaną z mlekiem matki. W kolejnych 2-3 tygodniach wróciłabym do prób podania kaszy manny w podobnej formie – z mlekiem matki, bądź ze znanymi przez dziecko produktami.

2. 1. Czy są jakieś warzywa i owoce których należy unikać w diecie niemowlaka (np seler)? 2. Od którego miesiąca rozszerzania diety wprowadzać 2 posiłki dziennie? 3. Czy od początku rozszerzania diety dziecka kp konieczne jest podawanie dodatkowych płynów ( jeśli nie to od kiedy)?

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: 
ad.1: Najbezpieczniej byłoby wprowadzić na początku dynię ziemniaka, brokuły czy szpinak. Seler zostawiłabym na kolejny etap rozszerzania diety, ponieważ często działa alergizująco. 
ad.2: Między 17. a 26. tygodniem życia stopniowo możesz wprowadzać dwa posiłki do diety. Pamiętając przy tym o tym, że rozpoczynamy od wprowadzania pojedynczych posiłków jednoskładnikowych, przede wszystkim warzyw. Następnie przechodzimy do owoców, a gdy dziecko zaakceptuje oba rodzaje produktów i nie ma żadnych przeciwwskazań, to możemy przejść do etapu dwóch posiłków. 
ad.3: Dziecko karmione piersią nie wymaga podawania dodatkowych płynów. Można podawać wodę łyżeczką lub kubeczkiem, aby maluch poznawał nowe smaki i zdobywał nowe umiejętności. Niemowlaki, gdy są spragnione proszą o pierś.


3. Jaką podawać siedmiomiesięcznemu chłopcu kaszkę skoro praktycznie każda jest robiona na mleku modyfikowanym albo ma w sobie mleko modyfikowane dodam że karmię piersią??? Ile stałych posiłków podawać takiemu niemowlaczkowi?? Kaszkę glutenowa dodawać do przecierów w postaci sypkiej aby przyzwyczajać do glutenu??? Czy jeśli podałam już pojedynczo owoce i warzywa mogę zacząć podawać miksy podwójne, a później potrójne?? A co z rybą w menu takiego dziecka?

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: W sklepach dostępne kaszki, które nie posiadają w składzie mleka modyfikowanego. Warto poszukać stacjonarnie, bądź online. Maluchowi 7. miesięcznemu najlepiej podawać 5 posiłków. Kaszkę glutenową, po ugotowaniu w małej ilości wody, można podawać po karmieniu piersią lub podać jako dodatek do obiadku. Śmiało możesz łączyć sprawdzone wcześniej warzywa i owoce. Zalecane jest podawanie takich ryb, jak: śledź lub łosoś od 7. miesiąca życia najlepiej w formie gotowanej na parze. Stopniowo można zwiększać do 2-3 razy porcję ryby w tygodniu. Mają one bardzo dobry wpływ na rozwój układu nerwowego, a także na późniejsze zmniejszenie reakcji alergicznych.

4. Witam. Moja córcia ma skończone pół roku. Ile posiłków dziennie mogę jej podać? Teraz robię tak, że koło południa dostaje obiadek (porcja warzyw z mięskiem lub bez), a ok godz 16 dostaje owoc i oczywiście pomiędzy tymi dwoma stałymi posiłkami mleko na żądanie, bo cały czas karmie piersią. Ile gram powinien mieć obiadek, a ile deserek? Czy mogę jej podać już jakiś jogurcik, twarożek? Jeśli tak, to jakie najlepiej?

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Wymieniony schemat karmienia jest prawidłowy. Ilość jest podyktowana zapotrzebowaniem dziecka. Jeżeli chodzi o podanie jogurtów i twarożków wstrzymałabym się jeszcze przez 3 miesiące. W pierwszej kolejności wprowadzałabym jogurty i twarożki niesłodzone – można połączyć je z owocami w celu urozmaicenia ich smaku, wyglądu i zapachu.

5. Od kiedy można podać dziecku jajko i w jakiej formie. Mój synek ma prawie 8msc ale do tej pory jakoś nie byłam przekonana do jego podania? Ponadto ma problem z większymi kawałkami jedzonka, bo krztusi się -czy to może oznaczać że jest jeszcze na nie ,nie gotowy i pozostać w konsystencji musu zupki?

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Zgodnie z zaleceniami polskich i światowych organizacji, po 7. miesiącu życia malucha można wprowadzać całe jajko do jego diety. Jeżeli ma problem z większymi kawałkami to warto jajko posiekać i podać w rozdrobnionej formie, bądź zmieszać je z obiadkiem.


6. Dzień dobry, Jak rozmawiać z pediatrą, który od 4 miesiąca życia synka wymaga rozszerzania diety? Karmie piersią. Synek w tym tyg. skończy 5 miesięcy. Pediatra mówi o konieczności rozszerzania diety już teraz. Łącznie z włączeniem mięsa. Dodam, że synek prawidłowo się rozwija i wszystko jest ok. Jak rozmawiać?

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Polecam udać się do dietetyka lub innego lekarza, aby skonsultować swoje obawy i uzupełnić informacje z dodatkowego źródła.


7. Mam kilka pytań, jaką ilość soku może wypijać dziennie 2 latek? Czy można mu podawać rozcieńczoną czarną herbatę? Jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne takiego dziecka i czy np. jogurt albo serek lub przecier można uznać z posiłek? Pytania wynikają z moich ciągłych awantur z babcią i może odpowiedź eksperta jej troszkę w głowie przejaśni. Sama też jestem ciekawa bo sprawy są niby oczywiste ale jednak nie do końca. Dziękuję.

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Najbardziej rekomendowanym płynem dla dziecka jest woda. Najlepszym źródłem witamin są owoce w formie nieprzetworzonej, ponieważ kupne soki często mają dodatek barwników oraz cukru. Jeżeli już chcesz podawać dziecku sok, to najlepiej wyciskany w domu. Dziennie można podać ok. 200 ml i najlepiej zamiennie z wodą. Zwiększone dawki cukru, nawet w postaci soków, przyzwyczajają organizm do zapotrzebowania na niego i w przyszłości mogą wpłynąć negatywnie na jego metabolizm. (cukrzyca, otyłość). Zamiast czarnej herbaty dzieciom lepiej podawać wodę, soki przecierowe, bądź herbaty z owoców i ziół. W kwestii zapotrzebowania kalorycznego polecamy udać się do dietetyka, ponieważ zależy to od wielu czynników – wymaga to szerszego wywiadu specjalisty. Zarówno jogurt, serek, jak i przecier można uznać jako posiłek.


8. Mój 3 miesięczny synek nie robi kupki od 15 dni, podawałam mu czopek glicerynowy ale to nie pomaga. Czy mogę mu podać rozcieńczoną herbatkę z kopru? Nie zaszkodzi mu w tym wieku? PS. Synek karmiony jest wyłącznie piersią.

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Zaistniała sytuacja wymaga konsultacji z pediatrą. Nie wiemy czy czopek został podany po konsultacji z lekarzem – jeżeli jej nie było, to prosimy o nie bagatelizowanie problemu. Powodów może być wiele, dlatego konsultacja jest niezbędna.


9. Od kiedy zacząć rozszerzanie diety przy kp? Od czego zacząć? (warzywo, owoc, gluten?) W jakim tempie wprowadzać? Po jakim czasie wprowadzić następny owoc/warzywo?

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w moim artykule: http://www.babyono.com/eks…/rozszerzanie-diety-u-niemowlat . Zachęcam do lektury! W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu!


10. Witam. Ile soku z marchewki może wypijać dziecko w wieku 22 miesięcy? Słyszałam, że marchewka szkodzi na żołądek. A ona nie chce innych soków pić?

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Najważniejszą zasadą jest spożywanie produktów nieprzetworzonych – warto podawać surową marchew w różnej formie. Jeżeli ta forma nie zostanie zaakceptowana, to dopiero w drugiej kolejności można podawać soki. W celu urozmaicenia diety można do przyrządzenia soku marchwiowego dodać małą ilość innego owocu, np. jabłko, gruszka czy banan, aby dziecko zaznajomiło się z nowymi smakami.


11. Witam. Moja córka ur się duża bo 5010kg przy porodzie. Obecnie 15 miesięcy i 15kg. Czy to nie za dużo? Córka je dużo warzyw i owoców a mało słodyczy i nabiałów, bo ma skazę, a szybko przybiera na wadze. No i jest jeszcze na piersi mojej. Ile posiłków powinno mieć takie dziecko?

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Niestety bez dokładnego wywiadu nie jestem w stanie pomóc i udzielić wskazówek. Sugeruję konsultację z dietetykiem, bądź lekarzem pediatrą. Warto słodycze zastąpić zdrowymi przekąskami. A dziecko w wieku córki powinno jeść 5 posiłków dziennie.


12. Moja córcia ma 8 miesięcy za tydzień kończy 9. I ile posiłków można podawać przez cały dzień i co jaki czas ? Jest karmiona mlekiem modyfikowanym.

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Twoja córeczka na obecnym etapie może przyjmować 5 posiłków dziennie, co mniej więcej 3 godziny.


13. W jakim tempie rozszerzać dietę – zaczynam od warzyw i wprowadzam je pojedynczo przez 3 dni podając jedno warzywo w formie musu. Warzyw jest ze 20 – czy wprowadzenie samych warzyw zajmie nam aż 2 miesiące? Czy wprowadzać tylko sezonowe warzywa? Czy mogą być mrożone?

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Wystarczy przejść przez podstawowy zbiór sezonowych warzyw (np. ziemniaki, marchew, buraki, dynia, pietruszka itp.), a następnie możesz zacząć mieszać je ze sobą wykonując zupki. Lepszym rozwiązaniem od mrożonek oraz warzyw nieznanych źródeł, będzie wykorzystanie w diecie własnych przetworów.


14. Witam mój synek ma 3,5 roku ma 98 cm wzrostu i wazy 13 kg. Uwielbia owoce i warzywa, bakalie i orzeszki, ale z resztą jest gorzej. Nie pije soków praktycznie wodę lub soki wyciskane z owoców.Zdarzają się okresy kiedy nie je zbyt dużo, ale są i takie kiedy apetyt wzrasta. Jest drobniutki i stąd moje pytanie – czy powinnam udać się z nim do specjalisty? I czy istnieją produkty które napędzą apetyt! Pozdrawiam

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Aby uzyskać odpowiedzi na swoje pytania, zalecamy konsultację z lekarzem pediatrą lub dietetykiem. Waga jest faktycznie nieadekwatna do wzrostu synka.


15. Moje dziecko ma 11 miesięcy nic nie chce innego pić oprócz wody czy to normalne czy picie wody tak cały czas jest zdrowe tzn wiem woda zdrowa tylko mnie ciekawi czemu się kompotów soczków nie tknie

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Picie wody jest bardzo zdrowe i nie należy odwodzić dziecka od tego na siłę. Prawdopodobnie bardziej toleruje inne smaki – z wiekiem ta postać rzeczy na pewno ulegnie zmianie. Ale póki co warto się cieszyć z faktu, że lubi wodę!


16. Czy w diecie 2, 3, 4 latka musi być mleko? Jak inaczej uzupełniać, dostarczać wapń do organizmu i w jakich ilościach?

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Trudno jest zbilansować dietę dziecka tak, aby pokryć zapotrzebowanie na wapń bez użycia mleka i produktów pochodzących z niego. Jednak jest to możliwe – decyzja powinna zostać podjęta wspólnie z lekarzem pediatrą. Alternatywą są napoje roślinne wzbogacone w ten pierwiastek, takie jak: napój ryżowy, migdałowy czy sojowy. Każde dziecko będzie miało inne zapotrzebowanie – w celu uzyskania szczegółów polecamy udać się do specjalisty.


17. Ile posiłków powinno jeść niemowlę 8 miesięczne. Dziewczynka waga 9.5 kg karmiona mm?

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Twoja córeczka na obecnym etapie może przyjmować 5 posiłków dziennie,. Wagę warto zweryfikować u lekarza pediatry ze szczegółową siatką centylową.


18. Synek 8 miesięcy, przemycam mu czosnek w potrawach, jak często mogę to robić? I w jakiej ilości, pozdrawiam

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Czosnek jest produktem, który powinien być podawany w formie ugotowanej, ponieważ może silnie podrażnić układ pokarmowy. Traktujmy czosnek jako przyprawę, a nie jako jeden z głównych składników posiłków. W takiej formie przyprawy może być stosowany codziennie.


19. Od kiedy rozszerzać dietę niemowlaka na mm? Jakimi etapami?

Odpowiedź specjalisty dietetyk Anny Potrykowskiej: Rozszerzenie diety warto rozpocząć między 4. a 6. miesiącem życia w zależności od kondycji zdrowotnej dziecka i formy karmienia (mm lub kp).


20. Córka 20 miesięcy nie chce gryźć stałych pokarmów. Wszystko musi być płynne. Gdy dostanie coś co trzeba pogryźć to trzyma pod językiem..jest strasznym niejadkiem. Jak zje 100ml czegokolwiek to jest sukces. Co zrobić żeby pomóc jej nauczyć się gryźć.. Próby podawania grudek kończą się wymiotami.

Odpowiedź eksperta dietetyk Anny Potrykowskiej: Rekomendowałabym jedzenie w formie zabawy – dziecko ma na tyle wykształcone uzębienie, że jest w stanie poradzić sobie z większymi kawałkami pokarmu. Warto kolorami i zabawnymi kształtami zachęcić je do próbowania i smakowania nowych produktów zaczynając od tych podstawowych. Pamiętaj o tym, aby dziecko było głodne i zrelaksowane przed rozpoczęciem jedzenia.