Prawidłowa higiena jamy ustnej u dzieci - co warto wiedzieć? - Babyono

Prawidłowa higiena jamy ustnej u dzieci – co warto wiedzieć?


Higiena jamy ustnej u dzieci to temat, który wielu rodzicom spędza sen z powiek. Nie jest tajemnicą fakt, że maluchy niespecjalnie przykładają się do czynności pielęgnacyjnych z tego obszaru. Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? I w jaki sposób powinno to robić, aby działania przyniosły oczekiwany efekt? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Dbaj o jamę ustną dziecka już od pierwszych chwil

Istotną informacją jest fakt, że dbałość o jamę ustną dziecka, powinna zostać zapoczątkowana przez rodziców już w pierwszych miesiącach życia malucha. To bardzo ważne, aby błona śluzowa i dziąsła były oczyszczane codziennie, ponieważ w innym wypadku może stać się to przyczyną namnażania bakterii i wirusów. Najlepiej robić to wieczorem, zawsze przed położeniem dziecka spać. Co ciekawe, producenci akcesoriów dla maluchów, przygotowali różne gadżety, które ułatwiają oczyszczanie buzi niemowląt. Jest to np. szczoteczka silikonowa na palec. Wystarczy umieścić ją na palcu wskazującym i przesunąć nią kilkukrotnie po dziąsłach, policzkach i języku malucha. To świetny sposób na połączenie dbania o jamę ustną z zabawą

Jak czyścić jamę ustną dziecka?

Warto jednak pamiętać, że oczyszczanie buzi tak małego dziecka, powinno być swego rodzaju rytuałem. Rodzic oczywiście musi zadbać o higienę swoich rąk, a dopiero później może przejść do dalszych czynności. Bardzo pomocne jest stosowanie naparu z rumianku lub letniej wody. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na oczyszczanie jamy ustnej gazikiem czy też specjalnym akcesorium, warto uprzednio je namoczyć, aby zapewnić poślizg i odpowiednie oczyszczenie wszystkich przestrzeni.

Ucz dziecko higieny od najmłodszych lat

Im dziecko jest starsze tym więcej chce robić samo. Warto już od najmłodszych miesięcy pokazywać mu, na czym polega mycie zębów. Przede wszystkim konieczny  będzie zakup odpowiedniej pasty oraz szczoteczki do zębów, dopasowanych do wieku malucha. W sklepach znajdziesz szeroki wybór szczoteczek, które mogą być stosowane już od 6 miesiąca życia, a nawet takie, których mogą używać niemowlęta. Ważne jest, aby nadzorować cały proces i tłumaczyć dziecku występujące zjawiska. Przede wszystkim maluch musi nauczyć się, że pasta służy wyłącznie do mycia zębów, a nie do jedzenia. Jak wiadomo wiele produktów tego typu, przygotowanych właśnie dla dzieci, ma piękne zapachy i słodkie smaki. Często prowokuje to pociechy do zjadania pasty. Może to mieć odzwierciedlenie w problemach gastrycznych, jeśli zdarza się za często, dlatego zadbaj o uświadomienie brzdącowi, że jest to tylko preparat myjący.

Dobra szczoteczka to podstawa

Istotne jest także, aby samo narzędzie myjące było odpowiednie dla malucha. Świetnie sprawdza się bezpieczna szczoteczka do zębów, która wyposażona została w swego rodzaju klosz, zabezpieczający przed włożeniem jej zbyt głęboko do buzi. Dziecko często nie ma świadomości, że zbyt mocno wsunięta szczoteczka, może uszkodzić jego gardło, doprowadzić do zadławienia czy wywołać odruch wymiotny.

Nie unikaj dentystów

Niezwykle ważnym tematem są także regularne przeglądy stomatologiczne. Wielu rodziców uważa, że dzieci nie muszą przechodzić wizyt dentystycznych, ponieważ mleczaki i tak wypadną. Jest to duży błąd. Stan zębów mlecznych ma ogromny wpływ na to, jak będą wyglądały zęby stałe. Co ważne, pierwsza wizyta powinna odbyć się zaraz po wyrżnięciu się pierwszego zęba mlecznego, a najpóźniej po 12 miesiącach życia. Ma to znaczenie, ponieważ badanie oraz wywiad z rodzicami, są wyznacznikiem w przypadku prognozowania, czy u malucha pojawi się próchnica. Jest to także dobra okazja dla opiekunów, aby rozwiane zostały wszelkie ich wątpliwości dotyczące higieny jamy ustnej, tego jakie szczoteczki do zębów są najlepsze i jakich past używać. Jest to także przygotowywanie malucha do wizyt u stomatologa i uświadamianie mu, że nie ma się czego bać.

Dbaj o higienę jamy ustnej swojego dziecka i ciesz się jego zdrowiem!