Akcesoria, o których warto pamiętać przy kąpieli niemowlaka - Babyono

Akcesoria, o których warto pamiętać przy kąpieli niemowlaka


Kąpiel u małego dziecka jest przyjemnością, jednak czasami zdarza się, że codzienny rytuał staje się prawdziwym wyzwaniem. Niektóre maluchy uwielbiają pluskać się w wodzie, inne natomiast absolutnie odmawiają zanurzania się w bąbelkach. Jak ułatwić sobie ten czas? Oto nasze sprawdzone sposoby na to, aby Twoja pociecha nie bała się kąpieli!

Krok pierwszy – wybierz wanienkę!

Oczywiście kwestię kąpieli należy zacząć od wyboru odpowiedniej wanienki. Ważny jest przede materiał i jakość wykonania. W przypadku tego typu produktów, nie możemy  pozwolić sobie na złe wyprofilowanie lub słabej jakości materiały, które ulegną uszkodzeniu już po kilku użyciach. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na wszelkiego rodzaju atesty i certyfikaty zaświadczające o tym, że konkretny model nadaje się do używania przez małe dzieci. Podczas zakupów wanienki rodzice wahają się zwykle między dwoma rodzajami –klasyczną, którą postawić można na stole, wstawić do domowej wanny czy umiejscowić na podłodze oraz wanienką na stojaku. Każde rozwiązanie ma wiele plusów, więc musisz podjąć decyzję w oparciu o swoje potrzeby. Weź pod uwagę wielkość wybranego modelu, jego kształt, wagę oraz ustawność.

Krok drugi – zadbaj o bezpieczeństwo, postaw na matę antypoślizgową!

Akcesoria do kąpieli to bardzo rozległy temat, nad którym należy zatrzymać się na chwilę. Przede wszystkim należy skupić się na tych, które zapewniają bezpieczeństwo. Na pewno jednym z takich elementów jest mata antypoślizgowa. Zapobiega ona wszelkiego rodzaju upadkom, które mogą być tragiczne w skutkach. Szczególnie ważne jest jej posiadanie, kiedy dziecko staje się ruchliwe, potrafi już raczkować, siadać lub przewracać się z plecków na brzuch. Jeśli chodzi o materiał wykonania, to należy zadbać o to, aby był łatwy w czyszczeniu oraz nie zawierał szkodliwych ftalanów.

Krok trzeci – wybierz odpowiedni termometr do wody!

Niezwykle istotne jest także sprawdzanie temperatury przy każdej kąpieli. Znana naszym babciom metoda sprawdzania jej łokciem, może i jest skuteczna, jednak według nas znacznie lepiej jest postawić na niezawodny sposób. Jak więc zabezpieczyć się przed zbyt niską lub za wysoką temperaturą? Niezbędny jest wybór odpowiedniego modelu spośród termometrów do wody. Możesz zdecydować się na klasyczną wersję, czyli taką, którą wkłada się do wody zaraz po jej nalaniu do wanienki. Druga propozycja jest nawet nieco bardziej ciekawa, ponieważ zakłada użycie termometru do wody pływającego, czyli takiego, który towarzyszy dziecku w kąpieli przez cały czas. Dzięki temu rodzic wie nie tylko czy temperatura jest odpowiednia na początku, ale także kiedy należy już opuścić wannę, bo robi się zimno.

Krok czwarty – delikatność myjki i ręcznika to podstawa!

Kolejne akcesoria niezbędne przy kąpieli to wszelkiego rodzaju gąbki i myjki, np. Natural Bamboo, które pomogą Ci w szybkim umyciu malucha, a dodatkowo będą gwarantowały mu przyjemne doznania. Warto także zaopatrzyć się w kubek do mycia głowy, taki jak Whale. Często zdarza się, że przy etapie spłukiwania szamponu pociecha zaczyna się niepokoić, a nawet próbuje uciekać. To trudna sytuacja, z którą czasami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Gwarantujemy jednak że przy pomocy specjalnego kubeczka, główka spłukana będzie w kilka sekund, bez krzyku i strachu. Jego dodatkowym atutem, który zawsze przyciąga dzieci, jest uroczy wygląd. Warto w czasie kąpieli dać go maluszkowi wcześniej, aby oswoił się z nim i nie kojarzył go z przykrym obowiązkiem.

Nie zapominaj także o akcesoriach, których należy użyć po kąpieli. Świetnie sprawdzają się ręczniczki z kapturkiem, np. Natural Bamboo, które pomagają szybko osuszyć ciało i zabezpieczyć mokre włosy. Najważniejsze jest, aby wybrać ręczniki z przyjemnego materiału, ponieważ dotykają one bezpośrednio delikatnej skóry dziecka. Najlepiej sprawdzają się modele bambusowe lub klasyczne bawełniane.

Krok piąty – nie zapomnij o przyjemnościach!

Jest jeszcze jeden element, o który warto zadbać na czas kąpieli, szczególnie u nieco starszych dzieci. Są to oczywiście zabawki kąpielowe urozmaicające wieczorny rytuał. Prym nadal wiodą wszelkiego rodzaju gumowe kaczuszki i inne zwierzątka, które unoszą się na wodzie i pływają wokół malucha. Dobrze sprawdzą się też piankowe i plastikowe zabawki, które łatwo jest umyć i wysuszyć.

Kąpiel nie musi wiązać się z płaczem i krzykiem. Zadbaj o odpowiednie akcesoria i ciesz się prawdziwym relaksem ze swoim maluszkiem!