7 zalet dobrego laktatora - Babyono

7 zalet dobrego laktatora


Karmienie piersią jest bardzo ważne zarówno dla rozwoju noworodka, jak i budowania więzi mamy z dzieckiem. Nie zawsze jednak jest to łatwe zadanie. Już od samego początku przed mamą stoi wiele wyzwań. Problemy z laktacją często zniechęcają do dalszych prób karmienia piersią. Na szczęście w rozwiązaniu wielu z nich pomoże Ci laktator. Sprawdź, czym powinien cechować się dobry laktator i jakie kryteria wziąć pod uwagę przy jego zakupie.

Po co mamie laktator?

Laktatory są to urządzenia przeznaczone do odciągania pokarmu. Ich budowa i sposób działania ma za zadanie wytworzenie podciśnienia imitującego ssanie dziecka i ułatwiające odciąganie zgromadzonego w piersi pokarmu. Urządzenie najczęściej wyposażone jest w wygodny pojemniczek do przechowywania pokarmu. Możesz go także odciągać bezpośrednio do butelki.

Jednak czy każda mama powinna się zaopatrzyć w laktator? Jakie zadanie spełnia i czy warto kupować go już przed narodzinami dziecka?

Wiele mam ma obawy przed karmieniem piersią. Jedne od razu z tego rezygnują, inne z przyczyn zdrowotnych lub anatomicznych są zmuszone przejść na karmienie mlekiem modyfikowanym. Laktacja jest naturalnym procesem, który jednak szczególnie na początku wymaga pewnego zaangażowania. W rozbudzeniu laktacji u świeżo upieczonych mam mogą pomóc właśnie laktatory, które pobudzają piersi do produkcji pokarmu.

Laktatory przydają się także nieco później, kiedy mama zmaga się z nagromadzeniem pokarmu. Wówczas duża ilość mleka w piersiach może powodować ból, obrzęk, a nawet bardzo bolesne i niebezpieczne zastoje. Warto pomiędzy karmieniami ściągnąć nadmiar pokarmu do uczucia ulgi za pomocą laktatora. Odciągnięty pokarm możesz zamrozić i przechować na wypadek wyjazdu czy nieobecności przy maluszku.

Niektóre modele laktatorów mają nieco inne zadanie. Nie tyle odciągają pokarm, ile zbierają go z drugiej piersi podczas karmienia. Wówczas żadna drogocenna kropla mleka nie zostanie zmarnowana i nie będzie wsiąkać we wkładki, które następnie wyrzucisz.

Urządzenia te przydają się również w sytuacjach wyjątkowych, kiedy nie możesz być obecna przy maluszku podczas karmienia. Wówczas możesz ściągnąć pokarm wcześniej i przygotować odpowiednią porcję do podania z butelki.

Jak wybrać dobry laktator? Kilka słów o ich rodzajach

Laktatory można podzielić na dwie główne grupy – ręczne i elektryczne. Zasada ich działania jest taka sama, jednak różnią się komfortem obsługi i nieco zastosowaniem.

Laktator ręczny ma prostą budowę. Nie jest zasilany energią elektryczną, nie potrzebujesz więc ani baterii, ani dostępu do sieci, aby z niego skorzystać. Wyposażony jest w pompkę, którą obsługujesz jedną dłonią. To Ty decydujesz, z jaką siłą i jaką częstotliwością urządzenie ściska pierś. Niektóre modele laktatorów wyposażone są w specjalne silikonowe nakładki, które dodatkowo masują pierś. Jest doskonałym rozwiązaniem dla mam, które rzadziej odciągają pokarm, ponieważ jego obsługa wymaga pewnej wprawy i jest mniej komfortowa niż modelu elektrycznego.

Laktator elektryczny wyposażony jest w silniczek z panelem sterującym, na którym możesz wybrać dowolny tryb ssania i dopasować go do aktualnych potrzeb. Niektóre urządzenia mają dodatkowy tryb masujący, który przynosi ulgę w przypadku zastojów. Modele elektryczne laktatorów są bardzo wygodne. Sprawdzają się u mam, które często odciągają dużą ilość pokarmu. Są także doskonałymi urządzeniami wspierającymi pobudzenie laktacji.

Czym powinien wyróżniać się dobry laktator?

Obecnie wielu producentów akcesoriów dla mam i dzieci ma w swojej ofercie laktatory. Znajdziesz wśród nich lepsze i gorsze modele. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia? Poniżej znajdziesz 7 zalet dobrego laktatora.

·        Skuteczny – dobrze odciąga pokarm

Laktator przede wszystkim ma dobrze spełniać swoją funkcję. Ma być skuteczny i odciągać pokarm niezależnie od budowy piersi czy ilości pokarmu. Powinien być wyposażony w lejek, który dobrze przylega do piersi. Silikonowe wkładki masujące piersi, będą jego dodatkowym atutem. Bardzo przydatne są również różne tryby pracy w przypadku laktatorów elektrycznych. W ten sposób łatwo dopasujesz siłę ssania i częstotliwość do tego, czy chcesz odciągnąć pokarm, czy tylko pobudzić laktację. Nasz laktator elektryczny 3 w 1 NATURAL NURSING posiada trójfazowy program zawierający aż 10 trybów siły ssania

·        Praktyczny i wygodny

Wygoda podczas karmienia i odciągania pokarmu jest bardzo ważna szczególnie zaraz po urodzeniu dziecka. To istotny czas, w którym zarówno maluszek, jak i mama uczą się własnych potrzeb. Na karmienie wówczas przeznaczysz większą część dnia.

Laktatory Babyono wyróżniają się innowacyjnymi rozwiązaniami, które wspierają młode mamy w tym ważnym czasie. Nasz laktator elektryczny Shelly pozbawiony jest przewodów, dzięki czemu możesz wygodnie umieścić go w biustonoszu i mieć wolne ręce do wykonywania innych zajęć, których w domu z pewnością Ci nie zabraknie. Możesz wybrać także model COMPACT PLUS NATURAL NURSING, który łączy funkcję laktatora z aspiratorem do nosa. Specjalna końcówka pozwoli Ci szybko udrożnić zapchany nosek dziecka i zapewnić mu spokojny sen.

·        Lekki i łatwy w transporcie

Laktator jest urządzeniem, które warto mieć zawsze przy sobie, a szczególnie podczas dłuższych wyjazdów. Wówczas liczy się przede wszystkim kompaktowy rozmiar urządzenia, niska waga i przenośne etui, które często dodawane jest do zestawu z laktatorem. W ten sposób zabezpieczysz urządzenie podczas podróży i z łatwością zapakujesz do podróżnej torby. Sam jego transport również nie sprawi Ci problemów.

·        Łatwy do utrzymania w czystości

Laktator musisz dokładnie umyć po każdym użyciu. To zapewni Ci higieniczną czystość, która jest niezwykle ważna podczas opieki nad niemowlakiem. Z tego powodu dobry laktator powinien cechować się prostą budową, która umożliwia szybkie rozłożenie go i wyczyszczenie. Nie może mieć licznych zakamarków, w których łatwo gromadziłby się i zalegał pokarm, co mogłoby doprowadzić do rozwoju bakterii czy pleśni.

·         Cichy

Do odciągania pokarmu będziesz zmuszona w różnych warunkach. Może być to spacer, wizyta u specjalisty, przerwa w pracy czy pomiędzy zajęciami na uczelni. Możliwe, że będziesz musiała odciągnąć pokarm przy śpiącym dziecku. Wówczas bardzo ważna jest cicha praca urządzenia. Dzięki temu jesteś w stanie dyskretnie odciągnąć pokarm. Przy wyborze modelu sprawdź koniecznie poziom emisji hałasu, szczególnie gdy decydujesz się na laktator elektryczny. Cicha praca silnika to jedna z wielu docenianych przez mamy cech naszych laktatorów.

·        Prosty w obsłudze

Przy dziecku na pewno będziesz miała wiele pracy i zajęć. Nie będziesz miała z pewnością czasu, aby męczyć się z ustawieniami laktatora, który powinien umożliwić Ci szybkie odciągnięcie pokarmu. Dobry laktator musi być prosty w obsłudze. Panel sterowania modeli dostępnych na naszej stronie internetowej jest intuicyjny, dzięki czemu ustawisz urządzenie w kilka sekund. Jeden przycisk pozwoli Ci wybrać tryb pracy urządzenia, a wyraźny wyświetlacz pokaże niezbędne ustawienia.

·        Wykonany z bezpiecznych materiałów

Laktator ma bezpośredni kontakt z mlekiem, które następnie podajesz maluszkowi. Musi być on wykonany z materiałów w pełni bezpiecznych i dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Nie może zawierać bisfenolu A. Ponadto silikonowe wkładki powinny być miękkie i przyjemne w dotyku, dzięki czemu unikniesz podrażnień piersi podczas odciągania pokarmu.

Dobry laktator powinien mieć szereg cech, które zapewnią bezpieczeństwo i wygodę zarówno mamie, jak i dziecku. Urządzenia dostępne na naszej stronie internetowej spełniają wszystkie te wymagania. Dzięki nim karmienie piersią ze wszystkimi wyzwaniami z nim związanymi stanie się przyjemnością, o której nigdy nie zapomnisz.