Wczesne objawy ciąży - Babyono

Wczesne objawy ciąży


Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Zanim poinformujesz najbliższych, że będziesz mamą i zaczniesz szukać wyprawki dla dziecka, przeczytaj, jakie są jej wczesne objawy. Czytając, dowiesz się również, co warto zrobić w pierwszej kolejności, jeśli Twoje przypuszczenia będą prawidłowe.

Kiedy występują pierwsze objawy ciąży?

U niektórych kobiet mogą one dać o sobie znać już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Podczas gdy inne osoby odczuwają je dopiero po kilku miesiącach. Jednak najwięcej kobiet dostrzega pierwsze objawy do 8 tygodni po zapłodnieniu.

Czy na pewno jestem w ciąży?

Warto wiedzieć, że każda kobieta inaczej przechodzi ciążę. Objawy mogą różnić się intensywnością, częstotliwością, czy też czasem trwania. Nie możesz dokładnie przewidzieć, jakie dokładnie oznaki wystąpią właśnie u Ciebie. W końcu każda z nas jest inna. Nie każda zauważa wszystkie poniżej wymienione objawy.

Opuchnięte piersi

Piersi mogą jako pierwsze dać Ci znak, że jesteś w ciąży. Już dwa tygodnie po zapłodnieniu zmiany hormonalne sprawiają, że są one nieco obolałe. U niektórych kobiet mogą być również większe i cięższe.

Nieznaczne krwawienie

Czasami krwawienie z pochwy jest jednym z pierwszych objawów. Najczęściej występuje, gdy zapłodnione jajo przyczepia się do wyściółki macicy. Czyli około 10-14 dni po zapłodnieniu. Ten rodzaj krwawienia jest zwykle jaśniejszy i mniej intensywny niż podczas miesiączki.

Zmęczenie

To również jeden z najczęstszych, pierwszych objawów. We wczesnej ciąży poziom hormonu progesteron rośnie. Jego wysokie dawki sprawiają, że kobieta czuje zmęczenie. Jednocześnie niższy poziom cukru we krwi, niższe ciśnienie krwi i jej zwiększone wytwarzanie również mogą pochłonąć Twoją energię.

Nudności z wymiotami lub bez

Nudności są jednym z klasycznych objawów. Jednak wbrew powszechnej opinii nie występują one jedynie nad ranem. W praktyce mogą dać o sobie znak o każdej porze dnia oraz nocy. W przypadku niektórych kobiet mdłości mogą wystąpić już dwa tygodnie po zapłodnieniu.

Objaw ten wynika najczęściej z szybko rosnącego poziomu estrogenu. Z tego właśnie powodu żołądek pracuje znacznie wolniej. Ponadto kobiety w ciąży mają bardziej wrażliwy zmysł węchu. Dlatego różne zapachy, takie jak opary z gotowania, perfumy, czy też dym papierosowy mogą powodować mdłości.

Brak lub zwiększony apetyt

We wczesnej ciąży być może będziesz niechętnie jadła niektóre potrawy. Szczególnie takie jak kawa, czy też smażone dania. Równie powszechny jest odwrotny stan. Czyli zwiększony apetyt. Podobnie, jak w przypadku innych objawów, zmienione preferencje żywieniowe można przypisać zmianom hormonalnym. Szczególnie w pierwszym trymestrze, kiedy zmiany te są najbardziej drastyczne.

Bóle głowy

Zwiększone krążenie krwi spowodowane zmianami hormonalnymi może powodować również częste i zarazem łagodne bóle głowy. Ciąża to czas ogromnych zmian w Twoim ciele. Jest to zatem zupełnie naturalne.

Wahania nastroju

Burza hormonów w Twoim ciele może sprawić, że będziesz niezwykle emocjonalna i płaczliwa. Huśtawki nastroju są bardzo powszechne. Szczególnie w pierwszym trymestrze.

Jestem w ciąży! Co teraz?

Wczesne objawy pokrywają się z tym, jak się czujesz? Jesteś przekonana, że zostaniesz mamą? Musisz zatem przemyśleć, co zrobić dalej. Przede wszystkim nie panikuj. Macierzyństwo to w życiu każdej kobiety początek pięknego etapu. Z pewnością będzie to ogromna zmiana w Twoim życiu. Dlatego zacznij od zaakceptowania faktu, że zostaniesz mamą. Pomoże Ci to zrelaksować się i bardziej cieszyć się myślą o dziecku.

Gdy Twoje przypuszczenia zostaną potwierdzone badaniami lub testami ciążowymi, idź do lekarza ginekologa. Ustali on przewidywany termin porodu oraz zbada Twoje ciało. Po tym etapie nadejdzie czas, abyś jak najlepiej przygotowała się do narodzin dziecka. Jedną z pierwszych czynności, którą będziesz miała do zrobienia, jest przygotowanie wyprawki dla dziecka.

Wyprawka dla dziecka – zaplanuj z wyprzedzeniem

Twoje dziecko będzie potrzebowało odzieży, wygodnego środowiska, właściwego odżywiania i oczywiście mnóstwa miłości. Postaraj się, aby wyprawkę dla dziecka zakupić co najmniej 2 miesiące przed terminem porodu. Odpowiednio wczesne przygotowania pomogą Ci złagodzić stres. Będziesz również gotowa na wypadek nieoczekiwanego, wcześniejszego porodu. I z pewnością o wiele spokojniejsza mając wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko. Wybór akcesorium może być dla rodziców świetną zabawą budującą więź. W skrócie przybliżamy poniżej, o których produktach powinnaś pomyśleć już dziś i które są niezbędne:

  • łóżeczko,
  • przewijak,
  • bujaczek,
  • ubrania,
  • fotelik samochodowy,
  • wózek,
  • artykuły pielęgnacyjne.

Czego będziesz potrzebowała jako matka?

Nie zapomnij również o tym, abyś sama zaopatrzyła się w niezbędne produkty. Możesz kupić torbę dla mamy, produkty pielęgnacyjne, czy też wygodną poduchę. Są to niezwykle przydatne i pomocne artykuły. Na szczęście dzięki sklepom internetowym zakup wyprawki dla dziecka, czy też toreb dla mam nigdy nie był tak wygodny, prosty i jednocześnie szybki.