Jak się przygotować na powrót do domu z noworodkiem ze szpitala? - Babyono

Jak się przygotować na powrót do domu z noworodkiem ze szpitala?


Powrót z dzieckiem ze szpitala to temat, który z pewnością spędza sen z powiek wielu kobietom, które szykują się do nowej roli. Zostanie Mamą, szczególnie ten pierwszy raz, związane jest z wieloma przemyśleniami, dylematami i dostarcza niesamowitej mieszanki emocji. W czasie tych pierwszych chwil w domu, po powrocie ze szpitala, zarówno świeżo upieczeni rodzice, jak i malutki człowieczek są w kompletnie nowej sytuacji, w której muszą się na nowo odnaleźć. Często nie jest to takie łatwe, dlatego o pewne rzeczy warto zadbać jeszcze na etapie ciąży i oczekiwania. Dobre przygotowanie do tej całkowicie nowej sytuacji pozwoli w pełni cieszyć się czasem z Maluszkiem oraz pomoże sprawić, że będzie to czas ważny i wartościowy, wolny od niepotrzebnego stresu..

Przygotuj to co najpotrzebniejsze

Przygotowania do przyjścia dziecka na świat warto rozpocząć wcześniej. Wiele osób uważa, że drugi trymestr jest idealnym czasem na przygotowania, gdyż wtedy najczęściej kobiety w ciąży czują się najlepiej i mają na to najwięcej energii i ochoty. Jest to oczywiście bardzo indywidualna sprawa, ale warto wziąć pod uwagę sytuację, w której w ósmym czy dziewiątym miesiącu ciąży kobieta może nie czuć się już tak dobrze jak wcześniej. Dla wewnętrznego spokoju warto rozplanować zadania tak, aby około ósmego miesiąca mieć przygotowane niemal najważniejsze rzeczy dla dziecka takie jak: łóżeczko, ubranka, akcesoria i gadżety. Wielu panów nie do końca rozumie takie podejście, ale później kiedy w domu pojawia się jego nowy, mały lokator, doceniają zorganizowanie przestrzeni i wcześniejsze zakupy. W dobie tak dużej dostępności wszystkiego i możliwości robienia zakupów przez Internet, nie ma sensu kupować wszystkiego ani „na zapas”. To co sprawdzi się jednej kobiecie, nie musi przydać się tej drugiej. Są jednak produkty, które znajdują się na naszej liście „must have” i w nie warto zaopatrzyć się wcześniej.

Bez względu jaki sposób karmienia swojego dziecka wybierzesz i jaki masz na to plan, warto zaopatrzyć się w dobry laktator, wkładki laktacyjne, woreczki do przechowywania pokarmu, wygodny stanik do karmienia i butelki dla niemowląt. Istotą dobrego samopoczucia świeżo upieczonej mamy jest zapewnienie spokoju i unikanie zbędnego stresu, dlatego lepiej jeszcze będąc w ciąży sprawdź dostępne oferty wyżej wymienionych produktów. Stanik do karmienia powinien być przede wszystkim wygodny i w odpowiednim rozmiarze. Biustonosz do karmienia w pierwszych tygodniach nie powinien mieć fiszbin. W późniejszych etapach warto mieć dwa modele —twardszy na dzień i miękki na noc, tak aby móc używać wkładek laktacyjnych, które chronią przed zalaniem mlekiem z piersi. W ofercie Babyono znajdziesz wiele propozycji wysokiej jakości. Pamiętaj, że odpowiedni biustonosz do karmienia jest bardzo ważny zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie. Należy mieć na względzie to, że w czasie ciąży i połogu dochodzi do największych zmian wielkości biustu, dlatego bardzo ważne jest ich dobre podtrzymanie, tak aby pojawiło się jak najmniej rozstępów i innych skutków ubocznych.

Warto również jeszcze w ciąży kupić butelki dla niemowlaka. Wybór butelki dla dzieci zawsze powinien być podyktowany ich komfortem i bezpieczeństwem. Najlepszym wyborem będzie butelka antykolkowa, ponieważ nawet jeśli dziecko nie cierpiało na kolkę wcześniej, jedzenie z butelki może tę dolegliwość spowodować

Przygotuj swój dom na przyjęcie nowego lokatora

Bezpieczeństwo w domu to jeden z ważniejszych tematów do zgłębienia jeszcze przed rozwiązaniem. W teorii noworodek, który tylko je i śpi, nie zrobi sobie krzywdy, ale czas przy dziecku leci bardzo szybko i ani się nie obejrzycie a będzie ono beztrosko raczkowało po Waszym domu czy mieszkaniu. Elementami, które na pewno wymagają zabezpieczenia przed maluchami, są schody, gniazdka, meble z ostrymi krawędziami i narożnikami. Czasami na wysokości dostępnej dla dziecka są także otwierane szuflady lub szafki, w których trzymamy potencjalnie niebezpieczne przedmioty, np. bardzo małe lub ostre. Wówczas musimy postarać się, aby nasza pociecha nie mogła otworzyć drzwiczek lub rozsunąć szuflady. W pokoju dziecięcym nie powinny się także znajdować rzeczy, które mogą się łatwo przewrócić, takie jak lampy czy kwietniki podłogowe. Zabezpieczenia do szafek oraz do innych elementów pokoju okazują się niezawodną pomocą w dbaniu o bezpieczeństwo najmłodszych.

Co zrobić z dzieckiem tuż po powrocie do domu?

To pytanie zadaje sobie wielu świeżo upieczonych rodziców. Jeśli noworodek jest spokojny lub śpi, najlepiej położyć go w łóżeczku i wykorzystać czas na odpoczynek oraz ostudzenie emocji. Nie ma się co dziwić, jeśli zacznie popłakiwać. Znalazł się w nowym miejscu – jego wzrok, co prawda, nie pozwala mu jeszcze dostrzec różnicy, ale czuje ją swoim doskonałym węchem, którym zapamiętuje różne zapachy od pierwszego dnia na świecie. Zapach rodziców, ich dotyk i utulenie sprawią, że poczuje się pewniej.