Pierwszy krok niemowlaka, a pomoc rodzica - Babyono

Pierwszy krok niemowlaka, a pomoc rodzica


Pierwsze kroki dziecka to jeden z najważniejszych momentów, który przeżywają młodzi rodzice. Niestety wiąże się to z wieloma upadkami, jednak bez tego ma szans, aby maluch nabył umiejętność chodzenia. Jak pomóc dziecku, aby wszelkie upadki były bezpieczne?

Bezpieczeństwo w domu to podstawa

Kiedy Twój maluch zacznie stawiać pierwsze kroki, pamiętaj, aby zadbać o bezpieczeństwo w domu. Pierwsza rzecz, w którą musisz się zaopatrzyć, to zabezpieczenia narożników. Niestety rogi stołu, komody czy szafki rtv są największymi zagrożeniami dla malucha, gdyż uderzenie w nie, może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Dlatego dokładnie przelicz wszystkie rogi, do których już dosięga lub niebawem dosięgać będzie Twój brzdąc, i zakup na nie specjalne zakładki. Nie martw się, że będzie to nieestetycznie wyglądać! Obecnie na rynku dostępne są opcje przezroczyste, które są praktycznie niezauważalne.

household safety of the children. girl standing at the table with the protection on the corners

Zabezpieczając dom, nie zapomnij także o bramkach. Niestety czasami wystarczy kilka sekund nieuwagi, aby doszło do tragedii. Maluch, który uczy się chodzić, eksploruje świat, więc i schody są dla niego bardzo interesujące. Wystarczy chwila, aby spadł z nich i poważnie się uszkodził. Dlatego bramki to must have przez kilka pierwszych lat życia.

Chodzące maluchy potrafią już dosięgnąć do różnych szafek. Warto także zakupić zabezpieczenia na nie, dzięki którym dziecko nie będzie w stanie ich otworzyć. Możesz zdecydować się na blokadę magnetyczną lub uniwersalną tradycyjną. 

Szelki do nauki chodzenia – jak to działa?

Drugim gadżetem, który może pomóc Twojemu dziecku w nauce chodzenia, są szelki Pierwsze Kroki, które pozwolą nieporadnemu jeszcze brzdącowi utrzymać pion, kiedy powinie mu się nóżka. To duże wsparcie w procesie nauki pierwszych kroków, szczególnie na zewnątrz. Dzięki szelkom do nauki chodzenia dziecko jest chronione przed upadkiem, ponieważ dorosły może asekurować je przez cały czas. To także duża wygoda dla opiekunów, gdyż sprawują kontrolę nad szybkością i kierunkiem kroków dziecka. Do tego nie muszą przybierać niewygodnej postawy, trzymając dziecko za rękę. Co więcej, nie muszą spędzać długich minut na proszeniu, aby maluch tę dłoń zdecydował się podać. Szelki są bardzo wygodne dla dziecka. Nic go nie uciska, ani nie obciera, ponieważ jest to uprząż regulowana. Dopasować ją można do wzrostu i wagi dziecka. Pasek do asekuracji przypina się w dwóch miejscach – symetrycznie na wysokości łopatek, więc maluch nie jest przechylany na żadną ze stron. Klamra spinająca takie szelki gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania produktu. 

Czy szelki do nauki chodzenia są bezpieczne?

Wielu rodziców obawia się, że takie szelki sprawią, że maluch nie rozwinie umiejętności samodzielnego chodzenia wystarczająco dobrze. Nic bardziej mylnego. Szelki są tylko wsparciem, a maluch sam decyduje, dokąd idzie i jak szybko. Poza tym nie jest konieczne używanie ich cały czas. Są one szczególnie przydatne na spacerach czy w tłumie, kiedy to obawiasz się, że maluch zaginie czy wybiegnie na ulicę.